świat: Boże Narodzenie na świecie (nowy styl)

Boże Narodzenie na świecie (nowy styl)

Dominika Kovačević, 28 grudnia 2016

Większość Cerkwi lokalnych w obecnych dniach świętuje Narodziny Chrystusa. Oto krótki przegląd tych obchodów w siedzibach poszczególnych Kościołów prawosławnych. Jednak powinniśmy pamiętać, że te Cerkwie obejmują nie tylko swoje terytoria, ale wiele diecezji oraz parafii misyjnych i diasporalnych w różnych krajach.


Patriarchat Konstantynopola

Patriarcha konstantynopolitański Bartłomiej przewodniczył Bożonarodzeniowym nabożeństwom w soborze św. Jerzego w Stambule (dawny Konstantynopol) w Turcji.

W swoim Bożonarodzeniowym orędziu patriarcha stwierdził iż Dobra Nowina o Narodzinach Pana, będąca wielką radością dla ludzkości, ogłaszana jest w dzisiejszym świecie wśród huku broni oraz dominacji nierówności społecznej. (...) Święto Wcielenia Słowa Bożego,Które stało się małym dzieckiem – Jezusem, i na Którego usunięcie naciskały światowe władze zgodnie z opowieścią ewangelisty Mateusza (2, 13) to przypomnienie i zaproszenie nas do opieki nad dziećmi, ochrony słabszych i respektowania świętości okresu dzieciństwa.

Należy tu zaznaczyć, że Patriarchat Ekumeniczny ma wiele parafii na całym świecie, również dla danej ludności rdzennej.


Grecki Patriarchat Aleksandrii i całej Afryki
Patriarcha Teodor II przewodniczył nabożeństwom Bożonarodzeniowym w soborze św. Mikołaja w dzielnicy Al-Hamzawee w Kairze. Ze względu na niedawny zamach na koptyjską katedrę św. Marka w egipskiej stolicy, powzięto szczególne środki bezpieczeństwa: cerkiew otoczyły służby specjalne w samochodach, ustawiono kamery, a przed także wejściem zainstalowano bramki elektroniczne.

W swoim Bożonarodzeniowym orędziu papież powiedział: Gdy nadeszła pełnia czasów, Bóg dał nam dar wspanialszy nawet od daru Stworzenia, bowiem dał nam dar Przyjęcia – posłał Swego Jednorodzonego Syna (…). To przymierze Boga z ludźmi można podsumować w jednym przykazaniu: kochać jeden drugiego. (…). Dzisiaj zapominamy o Woli Bożej. Chcemy decydować o tym, czy przyjąć, czy odrzucić dar nowego życia. Chcemy regulować koniec naszego ziemskiego życia. Chcemy nadać nowe znaczenie danej przez Boga instytucji rodziny. Chcemy zarządzać stworzeniem nie jak racjonalni zarządcy, lecz jak bezwzględni wyzyskiwacze. (…) I skoro zmarginalizowaliśmy Boga i usunęliśmy zwyczajne granice poprzez technologie, strach zaczął wznosić nowe mury. Czujemy strach, ponieważ ci ludzie, co są wokół nas, są zdeterminowani deptać życie innych, by nałożyć swoją własną wolę. Czujemy się tak, jak to wyznaje pewien aleksandryjski poeta: „Bez refleksji, bez miłosierdzia, bez wstydu zbudowali mocne, wysokie mury i otoczyli mnie nimi”.


Patriarchat Antiocheński
Patriarcha antiocheński Jan X wyjątkowo nie przewodniczył Bożonarodzeniowym nabożeństwom w jednej z dwóch stołecznych syryjskich katedr, lecz w soborze św. Eliasza w cierpiącym Aleppo.
Galeria zdjęć

W swoim Bożonarodzeniowym orędziu patriarcha przypomniał, że chrześcijanie są wezwani tak jak ich przodkowie do bycia spisanymi względu na Chrystusa. W dniu, w którym Chrystus się narodził, przeprowadzono spis ludności z rozkazu cezara. Ten spis zachęca nas do tego, by spisać i zapieczętować nasze dusze w Księdze Życia Chrystusa. (…) Jesteśmy wezwani do tego by nie zapomnieć, że nawet najtrudniejsze okoliczności nie zabiorą z naszych serc i naszych przodków wyznania, które otrzymaliśmy i które zachowujemy. My, antiocheńscy chrześcijanie, jesteśmy spisani ze względu na Chrystusa, otrzymaliśmy chrzest 2000 lat temu i nie potrzebujemy nikogo, by nas nawracał na chrześcijaństwo. (…) Nasze modlitwy w tym błogosławionym dniu kierujemy również za Palestynę, Irak i każde miejsce, w którym ludzie przechodzą ból i cierpienie. Od ponad pięciu lat Cerkiew antiocheńska jest krzyżowana przez ból i cierpienie wynikające z barbarzyństwa, terroru, przemocy i duszącego ekonomicznego oblężenia. Od ponad trzech lat świat ogląda Golgotę Bliskiego Wschodu, a mam tu na myśli porywanych biskupów, zabijanych księży i przesiedlanych ludzi. Jednak ten ból i agonia zostaną przełamane świtem Zmartwychwstania i dużym kamieniem pustego grobu – niezależnie, jak długa ta Golgota może trwać.

W soborze Przenajświętszej Bogurodzicy w Damaszku w wieczór 23 grudnia odbył się również koncert Bożonarodzeniowych hymnów i kolęd w nowych aranżacjach w wykonaniu chóru Duchowa Lira.
Nagrania video
Galeria zdjęć

Również z tej katedry muzułmańska telewizja „Nur Asz-Szam” przeprowadziła transmisję porannego świątecznego nabożeństwa. Video

Z kolei prezydent Baszar Al-Asad z okazji świąt Bożego Narodzenia odwiedził prawosławny monaster w Sajdanaja.

Metropolita Eliasz (‘Aude) przewodniczył Bożonarodzeniowym nabożeństwom w soborze św. Jerzego w stolicy Libanu – Bejrucie.

Zwierzchnik Samorządnej Prawosławnej Antiocheńskiej Archidiecezji Ameryki Północnej, metropolita Józef, przewodniczył Bożonarodzeniowym nabożeństwom w soborze św. Mikołaja na Brooklinie w Nowym Jorku.


Patriarchat Rumunii
Patriarcha Daniel przewodniczył Bożonarodzeniowym nabożeństwom w soborze świętych Konstantyna i Heleny w Bukareszcie.
Ponad godzinna relacja video

W swoim Bożonarodzeniowym orędziu patriarcha wyjaśnił, w jaki sposób wierni w dzisiejszych czasach odzwierciedlają sceny Narodzin Chrystusa: dzieci i młodzież są głosicielami Narodzin Pana na wzór aniołów, śpiewają kolędy. Natomiast księżą i diakoni tak jak pasterze w Betlejem, głoszą Narodziny Pana przynosząc Jego ikonę do ludzkich domów. Zaś wszyscy miłosierni i szlachetni ludzie, tak jak Magowie ze Wschodu, ofiarują dzieciom i wszystkim potrzebującym różne dary. (…) Nie zapominajmy modlić się w te dni za tych, którzy w różnych częściach świata cierpią z powodu wojny, prześladowań i przemocy, aby Chrystus, Król Pokoju, pomógł im nie stracić nadziei na pokój i wybawienie.

Trzeciego dnia Świąt, kiedy Cerkiew wspomina pierwszego męczennika, archidiakona Stefana, w soborze Świętej Trójcy w Baia Mare odbyła się intronizacja nowego biskupa Maramuresz i Satu Mare, władyki Justyna. Zastąpił on na tym stanowisku zmarłego w wieku 95 lat w październiku br. arcybiskupa Justyniania.

Koncert kolęd w wykonaniu narodowego chóru „Madrigal”


Patriarchat Bułgarii
Patriarchat Neofit przewodniczył Bożonarodzeniowym nabożeństwom w soborze św. Aleksandra Newskiego w Sofii.
Video z wieczerni i jutrzni
Video z Liturgii świątecznej


Patriarcha w swym orędziu odniósł się nie do aktualnej sytuacji, lecz odwiecznych Prawd:
Wszechmogący wchodzi w nasz świat w Swych Narodzinach w pokorze i cichości, bez ostentacji czy próżnej chwały które towarzyszą ludzkim wydarzeniom. (...) Bóg przynosi dla swego stworzenia, tak ukochanego przez świata wiarę i nadzieję, Boskie miłosierdzie i doskonałą miłość, zbawienie i życie wieczne. To są owoce Wcielenia Bożego i przebywania Zbawiciela wśród nas. (…) Dlatego też w tę świętą noc nikt nie może zostać sam, nikt nie może być pozbawiony nadziei, radości, troski oraz miłości.

Drugiego dnia świąt, czyli kiedy wspominamy Przenajświętszą Bogurodzicę, zgodnie z wieloletnią tradycją metropolita Widynia Domecjan sprawował Boską Liturgię św. Jakuba w lokalnej katedrze.


Cerkiew cypryjska
Arcybiskup Chryzostom II przewodniczył Bożonarodzeniowym nabożeństwom w soborze św. Jana Teologa w Nikozji.


Cerkiew grecka
Arcybiskup Hieronim II przewodniczył Bożonarodzeniowym nabożeństwom w soborze Zwiastowania Bogurodzicy w Atenach. Warto zaznaczyć, iż była to pierwsza Liturgia Bożego Narodzenia w katedrze od czasu trzęsienia ziemi w 1999 roku, które uszkodziło budynek, i przez ostatnia lata był on remontowany.
Ponad trzygodzinna relacja video

W wigilię Bożego Narodzenia biskupów greckich w swoich siedzibach tradycyjnie odwiedzały grupy kolędników. Do zwierzchnika Cerkwi greckiej przybyli m. in. muzycy z zespołu „Kanon” (jedno z wykonań) oraz niepełnosprawni umysłowo.
Galeria zdjęć


Cerkiew albańska
Arcybiskup Anastazy przewodniczył Bożonarodzeniowym nabożeństwom w soborze Zmartwychwstania Chrystusa w Tiranie.
Czterominutowa relacja video
Galeria zdjęć


Cerkiew Ziem Czeskich i Słowacji
Podobnie jak w polskiej Cerkwi, tak i w tym Kościele lokalnym stosowany kalendarz zależy od parafii, stąd też niektórzy wierni już obchodzili Boże Narodzenie, inni zaś jeszcze oczekują Narodzenia Chrystusa.

Swoim świątecznym orędziu hierarchowie czescy i słowaccy przypomnieli o tym, czym powinno być prawosławne świętowanie Bożego Narodzenia:
Cerkiew wzywa każdego z nas do radowania się Narodzinami Zbawiciela przez 12 dni. W trakcie tych dni, które nazywamy „swiatkami”, wzajemnie się pozdrawiamy, dzieląc się radością Bożego Narodzenie ze wszystkimi swoimi bliskimi. Dla nas jako chrześcijan jest istotnym, by nie tylko radośnie i szczęśliwie świętować Boże Narodzenie, lecz zachować je w swoim sercu najdłużej oraz najgłębiej, jak to tylko możliwe, byśmy mogli poczuć wielkość i świętość przypominanych wydarzeń – tak, by zostały one wyrażane i odzwierciedlane w naszych sercach i życiu.


Cerkiew amerykańska
Metropolita całej Ameryki i Kanady Tichon przewodniczył Bożonarodzeniowym nabożeństwom w monasterze św. Tichona w Waymart, stan Pensylwania – to najstarszy prawosławny klasztor w USA.

Krótkie nagranie video z Bożonarodzeniowego nabożeństwa w soborze św. Mikołaja w Waszyngtonie

Metropolita Tichon w tegorocznym Bożonarodzeniowym orędziu skupił się na poważnym problemie nękającym wielu z nas:
W ostatnich latach coraz bardziej jesteśmy zapraszani do zanurzenia się w wielu „światach” jako alternatywie naszego codziennego życia. Ostatnio została wypuszczona kolejna część świata „Gwiezdnych Wojen”, i na pewno będzie ich więcej, wraz z niekończącym sie szeregiem podobnych światów kinowych i wirtualnych rzeczywistości w dziedzinach różnych sportów, rozrywki Internetu i mediów. Choć te rzeczy obiecują ucieczkę od doczesności, często pozostawiają nas w pułapce naszego własnego świata ziemskich namiętności i pragnień. Dzisiaj, jako że świętujemy wielkie święto Narodzin w Ciele Naszego Pana, Boga i Zbawiciela Jezusa Chrystusa, jesteśmy zaproszeni do zanurzenia się nie w świecie ucieczki, lecz w „tajemnicy dziwnej i przesławnej”, przez którą jesteśmy przemieniani i zmieniani, przyjmując Królestwo Niebieskie, gdy pozwalamy na to, by Pan przyjął nas.


Cerkiew fińska
Arcybiskup Leo przewodniczył Bożonarodzeniowym nabożeństwom w soborze św. Mikołaja w Kuopio.

W swoim Bożonarodzeniowym orędziu odwołał się do dziewiątej pieśni kanonu święta, na jego podstawie uznał, że Boże Narodzenie to nie tylko spotkanie Nieba i Ziemi. To przenikanie duchowego i materialnego. Oto wspaniałość Bożego Narodzenia dzisiaj: Boża tajemnica pozostanie przedmiotem zadziwienia do końca czasów.

Transmisja video Liturgii drugiego dnia Świąt w cerkwi św. Andrzeja Newskiego w Tampere


Cerkiew mołdawska (w jurysdykcji Patriarchatu Rumuńskiego)

Transmisja Liturgii Bożonarodzeniowej z soboru św. Teodory z Sihli w Kiszyniowie:
Część 1
Część 2


Boże Narodzenie obchodzą teraz również Cerkiew estońska (w jurysdykcji Patriarchatu Ekumenicznego), Cerkiew japońska (która stosuje stary kalendarz z wyjątkiem Bożego Narodzenia), a także dwie z Cerkwi orientalnych tzn. dochalcedońskich: syriacka tj. aramejska (nagranie video z Liturgii pod przewodnictwem patriarchy Efrema II w soborze św. Jerzego w Damaszku) i malankarska tj. indyjska (nagranie video z Liturgii w cerkwi Przenajświętszej Bogurodzicy w Edavancad).
Ponadto pojedyncze parafie Cerkwi rosyjskiej i serbskiej świętują w tych dniach Narodziny Chrystusa.

Galeria zdjęć tegorocznych prawosławnych celebracji Bożego Narodzenia w innych krajach (m. in. Kongo, Kenia, Tajwan, Włochy)


Na podstawie: amen.gr, elwatannews.com, antiochpatriarchate.org, basilica.ro, bg-patriarshia.bg, churchofcyprus.org.cy, orthodoxalbania.org, pravoslavieke.eu, oca.org, hos.fi