cerkiew.pl

Uroczystości ku czci św. Romana w Zamościu

ks. Korneliusz Wilkiel, 12 października 2016

8 października 2016 r. odbyły się uroczystości ku czci św. Romana Wyznawcy w Zamościu. Owe Święto, tradycyjnie już połączone było z inauguracją roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Zamościu.

Uroczystej Boskiej Liturgii przewodniczył ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej arcybiskup Abel, w asyście duchowieństwa dekanatu zamojskiego, ks. Alima Rusinowicza z Lublina oraz protodiakona Wadima Sztemburskiego z prokatedry Chełmskiej.

Na nabożeństwie obecni byli licznie zgromadzeni wierni zamojskiej parafii, studenci, parafianie z Biłgoraja, Tomaszowa Lubelskiego oraz Bończy jak również sympatycy parafii. Ze słowem homilii zwrócił się do nich władyka Abel. Przedstawił postać św. Romana, który jest synem zamojskiej ziemi. Szczególne słowa Hierarcha skierował do studentów z Ukrainy, wskazując im, aby podczas nauki nie zapominali o Cerkwi i kierowali do niej swoje kroki.

Stało się już tradycją, iż w dniu pamięci św. Romana prawosławni studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu, modlą się za pomyślność w nowym roku akademickim. W związku z powyższym swoją obecnością zaszczycili zamojską parafię przedstawiciele władz uczelni: Jego Magnificencja dr hab. Andrzej Samborski – rektor uczelni, prorektor - prof. dr hab. Waldemar Martyn wraz z Małżonką. Z ramienia Cerkwi Prawosławnej duszpasterzem akademickim w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Zamościu jest ks. Witold Charkiewicz. Na szczególną uwagę zasługuje zaangażowanie parafianki zamojskiej cerkwi – pani Katarzyny Kędziora, która aktywnie przygotowuje prawosławną młodzież studencką do tej podniosłej uroczystości.

W środę 12 października 2016 r. odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2016/2017, w auli Instytutu Przyrodniczo-Technicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Podczas tego doniosłego wydarzenia Jego Ekscelencję Abp. Abla reprezentował ks. Korneliusz Wilkiel.

Foto: ks. protodiakon Wadim Sztemburski,
Sylwester Szewczuk, www.zamosc.naszemiasto.pl