polska: Nowość wydawnicza: Cerkwie północnej Białostocczyzny

Nowość wydawnicza: Cerkwie północnej Białostocczyzny

Jarosław Charkiewicz, 22 sierpnia 2023

Niemal dokładnie dwa lata temu nakładem Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej ukazał się album poświęcony prawosławnym świątyniom południowej Białostocczyzny pt. „Cerkwie południowej Białostocczyzny”. Ukazywał on piękno i różnorodność prawosławnej architektury sakralnej części Diecezji Warszawsko-Bielskiej położonej na Białostocczyźnie. W bieżącym roku to samo wydawnictwo uwadze czytelników proponuje album przybliżający piękne architektoniczne dziedzictwo Prawosławia północnej Białostocczyzny.

Prawosławie w Polsce ma wielowiekowe tradycje, swymi korzeniami sięgające dziedzictwa uczniów świętych braci Cyryla i Metodego. Chociaż prawosławne cerkwie rozsiane są po całym kraju, to ich prawdziwą skarbnicą jest właśnie Białostocczyzna, gdzie zamieszkuje większość prawosławnych. Linia Narwi dzieli Białostocczyznę na dwie części: północną, należącą do Diecezji Białostocko-Gdańskiej, i południową, stanowiącą część Diecezji Warszawsko-Bielskiej. Prezentowany album przybliża piękne architektoniczne dziedzictwo Prawosławia północnej Białostocczyzny, gdzie znajduje się ponad 40 prawosławnych parafii, wchodzących w skład trzech dekanatów ze stolicami w Białymstoku, Gródku i Sokółce. Poza cerkwiami parafialnymi nierzadko w skład parafii wchodzą też inne świątynie, w tym cmentarne, i kaplice. Wszystkie one, w łącznej liczbie ponad 80, zostały ujęte w tym albumie.

Album został podzielony na trzy grupy odpowiadające dekanatom, w każdym zaś dekanacie parafiom, w porządku alfabetycznym. Każda fotografia została opatrzona jedynie krótkim podpisem, bez podawania dodatkowych informacji, w tym dotyczących historii cerkwi czy kaplicy. Dane te nie wydają się w wydawnictwie albumowym niezbędne i mogłyby przeszkodzić czytelnikowi w odbiorze publikacji jako całości. Fotografie powstały między 2003 a 2023 rokiem. Można na nich z łatwością prześledzić zmiany, jakie zachodziły w tym czasie z tą czy inną świątynią, w szczególności w zakresie jej wyglądu zewnętrznego. Ich autorem jest Jarosław Charkiewicz, dla którego jest to drugi samodzielny album fotograficzny.

Podpisy zdjęć, jak i przedmowa, są w trzech językach: polskim, angielskim i rosyjskim, co sprawia, że albumem mogą zainteresować się również obcokrajowcy nie znający języka polskiego.

Prezentowane wydawnictwo stwarza wyjątkową możliwość udania się w fotograficzną podróż po prawosławnych świątyniach północnej Białostocczyzny, zachwycenia się ich różnorodnością, różnobarwnością i pięknem. Podróż ta powinna zainspirować czytelnika do osobistego obcowania z Prawosławiem tej części Polski.

Książkę można nabyć m.in. w Składzie Metropolitalnym w Warszawie (al. Solidarności 52), siedzibie wydawnictwa (Białystok, ul. św. Mikołaja 5, tel./fax 85-744-36-46, wydawnictwo@orthodox.pl), Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, sklepiku Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Białymstoku i poprzez internet za pośrednictwem strony www.sklep.cerkiew.pl.

Jarosław Charkiewicz

________________
Cerkiew północnej Białostocczyzny, na fotografiach Jarosława Charkiewicza, Warszawska Metropolia Prawosławna, Warszawa 2023, s. 288.