polska: Nowość wydawnicza: Czy warto „tracić” czas dla Boga?

Nowość wydawnicza: Czy warto „tracić” czas dla Boga?

monaster-suprasl.pl, 07 lutego 2022

Monaster w Supraślu oddaje do rąk czytelników publikację będącą owocem serii spotkań „Supraskie Środy” poświęconych modlitwie, które odbyły się w Monasterze w Supraślu w jesienno-zimowym sezonie roku 2021. Broszura na 48 stronach przedstawia pięć referatów:
Biskup Andrzej (Borkowski) – Okoliczności wewnętrzne modlitwy
Archimandryta Hiob (Siwierski) – Modlitwa uzdrowienia
Ihumenia Agnia (Cicha) – Czy warto „tracić” czas dla Boga?
Ihumen German (Trofimiuk) – Trudności w modlitwie
Hieromnich Serafin (Telep) – Gruzińscy święci o modlitwie

Biskup Andrzej w swoim referacie zwraca uwagę na jakość i częstotliwość modlitwy, na czystość, uwagę i skupienie umysłu. Omawia sposoby ochrony serca przed złymi myślami. Podkreśla ważność ciszy, wewnętrznego spokoju, czujności i braku tworzenia wyobrażeń. Radzi, jak ilość modlitwy przerodzić w jakość.

O uzdrowieniu w swoim referacie pisze archimandryta Hiob. Duchowny opowiada o istocie chorób i przytacza wiele fragmentów z Pisma Świętego o uzdrowieniach. Tłumaczy, kto jest prawdziwym lekarzem, jaka jest główna terapia i na czym polega prawdziwe uzdrowienie.

Ihumenia Agnia w swoim tekście zachęca do wygospodarowania czasu na modlitwę, a w konsekwencji na odczucie dobrodziejstw z tego wynikających. Przytacza przykłady z życia świętych. Pisze: „Niezliczone są owoce modlitwy. Modlitwa rodzi natchnienie, rozwiązuje wątpliwości, uwalnia od strachu, budzi chęć dziedziczenia wiecznych błogosławieństw. Modlitwa czyni człowieka roztropnym”.

O trudnościach w modlitwie opowiada ihumen German. Nazywa szereg podstawowych, nawet najdrobniejszych przeszkód, które utrudniają modlitwę. Daje praktyczne porady, jak postępować, aby pokonywać opór, zwyciężać trudności i doskonalić się w modlitwie.

Publikację zamyka tekst hieromnicha Serafima o tym, czego o modlitwie uczą gruzińscy święci. Duchowny przekazuje szereg praktycznych rad, głównie św. starca Gabriela, ale także innych bogobojnych osób, które uczą nas modlitwy nie tylko słowem, ale obrazem całego swojego życia.

Cykl środowych spotkań trwa od jesieni 2017 roku. „Supraskie Środy” to spotkania z parafianami i pielgrzymami, osobami wierzącymi, a także poszukującymi. Z wykładami występują hierarchowie, mnisi z monasteru, duchowni i świeccy. Spotkania odbywają się po wspólnym śpiewie akatystu przed Supraską Ikoną Bogurodzicy.

Publikacja stanowi cegiełkę na rzecz wspólnego dzieła budowy cerkwi pw. Ikony Bogurodzicy „Życiodajne Źródło” w Karakulach. Do nabycia m.in. w Monasterze, sklepiku bractwa przy ulicy Lipowej oraz na sklep.cerkiew.pl (LINK).

za: monaster-suprasl.pl