polska: Podsumowanie projektu "Wspomnienia przybyły z nami"

Podsumowanie projektu "Wspomnienia przybyły z nami"

Elżbieta Czech, o. Jarosław Jóźwik, 04 listopada 2019

W ramach projektu odbyliśmy serię spotkań z osobami, które przybyły do naszej parafii z różnych miejscowości i włączyły się w społeczność Topilca. Do tej pory spisywaliśmy wspomnienia osób urodzonych i mieszkających na stałe w miejscowościach należących do parafii. Tym razem skupiliśmy się na tych, którzy obecnie są pełnoprawnymi członkami parafii, ale wywodzą się z innych stron. Podzielili się oni z nami swoimi wspomnieniami, opowiedzieli o rodzinnych tradycjach i zwyczajach świątecznych. Każde ich wspomnienie staje się teraz wspomnieniem społeczności, którą wszyscy tworzymy. Dzisiaj nasza parafia składa się co najmniej w 50 % z osób przyjezdnych, dla których Parafia pw. św. Mikołaja w Topilcu stała się domem, a kolejne wspomnienia będą już związane z wydarzeniami przeżytymi w tym miejscu.

W okresie 6 miesięcy trwania projektu, nasza młodzież oraz dzieci miały możliwość wysłuchania różnych opowieści oraz pracy (dwa razy w miesiącu) pod okiem naszych sześciorga opiekunów, co pozwalało rozwijać talenty artystyczne. Odbyły się następujące wydarzenia:

25-26 maja 2019 – warsztaty teatralne, podczas których uczestnicy odgrywali naprędce wymyślone i wyreżyserowane sceny, będące tłem do opowieści malowniczo przedstawionych przez Panią Edytę, z którą spotkalismy się w naszej świetlicy.

08-09 czerwca 2019 – warsztaty śpiewu białego. Historie oraz pieśni z okolic Bielska Podlaskiego. Warsztaty śpiewu w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach były preludium do opowieści o tych okolicach. Pieśni, których się nauczyliśmy w trakcie warsztatów, zostaną wykorzystane do nagrania płyty zespołu „ZaTopieni w historii”.

13-14 lipca 2019 – warsztaty teatralne oraz spotkanie wokół romansu rosyjskiego. Śpiew Pana Teodora, który rozbrzmiewał w małym domku pośrodku lasu, pozwolił nam przenieść się w głąb Rosji, gdzie spotkać można było bohaterów Dostojewskiego, Tołstoja, a podczas powrotu z bieżeństwa - ludzi, dla których marzenia o szklanych domach były realniejsze niż chleb, wypiekany w piecach domowych.

20 czerwca, 28 lipca 2019 – warsztaty śpiewu cerkiewnego. W tych dniach mieliśmy możliwość wysłuchania oraz uczestniczenia w warsztatach śpiewu cerkiewnego. Mogliśmy porównać nasze melodie z melodiami z innych regionów województwa podlaskiego. Szczególnie interesujące były pieśni z okolic Siemiatycz, Hajnówki i Bielska Podlaskiego, skąd pochodzi spora grupa naszych parafian.

24 – 25 sierpnia 2019 - w naszej Stodole w ramach projektu „Wspomnienia przybyły z nami” odbył się plener malarski, na którym dzieci i dorośli pod okiem Aleksandry Czerniawskiej mogli wykazać się artystycznie. Efekty ich pracy można było oglądać przez miesiąc (od 1 września) na wystawie w Stodole. W niedzielę odbyło się nie tyle spotkanie, co wykład,  na którym pan Jan opowiadał historie ze swoich rodzinnych stron.

Wrzesień 2019 – wystawa prac poplenerowych oraz spotkania teatralno-wokalne, przygotowujące nas do kolejnych wyzwań związanych ze spektaklami oraz nagraniem płyty z pieśniami z regionu. Każdy z członków naszej grupy „ZaTopieni w historii” jest oddzielną księgą co skrzętnie wykorzystujemy przy pracy w zespole.

4 października w świetlicy parafialnej miało miejsce kolejne spotkanie w ramach projektu „Wspomnienia przybyły z nami”. Udział w nim wzięli nasi parafianie, Wójt Gminy Turośń Kościelna - Pan Grzegorz Jakuć oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury - Bożena Bieryło. O część artystyczną zadbał zespół „ ZaTopieni W Historii” oraz gwiazda wieczoru – Jorrgus. Spotkanie odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze. Wszyscy zgromadzeni  przy ognisku spędzili czas na rozmowach i wspólnym śpiewaniu aż do późnych godzin nocnych.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

Fotografie: Danuta Jóźwik