cerkiew.pl

Supraśl: drugi obóz rowerowy dla młodzieży

Dawid Charkiewicz, Michał Kazmierczyk, 03 września 2019

W dniach 24-30 sierpnia w Supraskim Monasterze Zwiastowania Bogurodzicy z błogosławieństwa biskupa supraskiego Andrzeja odbył się drugi obóz rowerowy dla młodzieży. Jego celem było zintegrowanie młodych ludzi zainteresowanych kolarstwem oraz połączenie aktywnego wypoczynku z modlitwą i zgłębianiem życia duchowego. W obozie wzięło udział dwunastu chłopców z Białegostoku i okolic, a także z Suwałk.

Obóz rozpoczął się w sobotę spotkaniem organizacyjnym, podczas którego opiekujący się nami ojciec Pantelejmon przedstawił zasady i program. Po niedzielnej Liturgii podróżowaliśmy po okolicznych wsiach, położonych na południe od Supraśla – Ogrodniczkach, Karakulach, Sowlanach i Ciasnem. Wszędzie zatrzymywaliśmy się na krótką modlitwę przy krzyżach. Dzień zakończyliśmy ogniskiem, przygotowanym przez mieszkańców Ciasnego na malowniczym wzgórzu za wsią.

W poniedziałek poznawaliśmy zakątki Puszczy Knyszyńskiej podczas rowerowej pielgrzymki do Królowego Mostu. Zwiedziliśmy miejscową cerkiew św. Anny i spotkaliśmy się z proboszczem, ks. Eugeniuszem Kossakowskim. Odwiedziliśmy także warsztat stolarski, gdzie zobaczyliśmy jak przygotowuje się deskę, na której powstanie ikona. Tego samego dnia do Monasteru przyjechała policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. Opowiedziała nam o bezpieczeństwie podczas poruszania się rowerem na drodze.

Wtorek był dniem terenowych warsztatów fotograficznych ze Sławomirem Kirylukiem, fotografem z Akademii Nikona. Była to dobra okazja, aby poznać różne techniki fotografii.

We środę po Liturgii święta Zaśnięcia Bogurodzicy odwiedził nas kolarz Jakub Mozolewski, który opowiedział o różnych technikach i ciekawostkach związanych z jazdą na rowerze.

We czwartek poznaliśmy techniki pierwszej pomocy i dowiedzieliśmy się o bezpieczeństwie poruszania się na rowerze. Warsztaty przeprowadził białostocki ratownik Piotr Giegiel. Następnie wyruszyliśmy poznawać wsie Puszczy Knyszyńskiej. Po krótkim przystanku pod krzyżem we wsi Surażkowo, odwiedziliśmy Sokołdę i Kopną Górę. Zwiedziliśmy tam arboretum – poznaliśmy lokalną przyrodę i gatunki roślin z różnych stron świata. Na koniec przybyliśmy do Łaźni – wyświęconej przed dwoma miesiącami cerkwi ku czci św. Łukasza Chirurga – świętego szczególnie czczonego w supraskiej parafii. W drewnianej cerkiewce odsłużyliśmy molebien, po którym czekało nas ognisko przygotowane przez mieszkańców.

Poza rowerowymi wyprawami codziennie braliśmy udział w monasterskich nabożeństwach. Przystąpiliśmy także do sakramentów spowiedzi i Eucharystii. Pomagaliśmy również w bieżących pracach klasztornych.

Obóz zorganizował już po raz drugi Monaster Supraski we współpracy z Bractwem Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Był on doskonałą okazją do miłego i aktywnego zakończenia wakacji, nawiązania nowych znajomości i przyjaźni, wspólnej modlitwy, a także poznania historii i przyrody okolic Supraśla. Mieliśmy okazję poznać wiele sympatycznych osób. Nasza kameralna grupa przejechała wiele kilometrów – często po leśnych, piaszczystych, trudnych szlakach, wśród puszczańskich gór i pagórków.

Fotografie: Paweł Sawicki, Piotr Śniegocki