cerkiew.pl

Zakończył się II obóz dla prysłużników w Supraślu

Tomasz Wasiluk, 20 sierpnia 2019

W dniach 2-11 sierpnia w Supraskim Monasterze odbył się drugi ogólnodiecezjalny obóz dla prysłużników. Do Supraśla przyjechało czterdzieści młodych osób z całej Polski – z Podlasia, Warszawy, Poznania, Lublina i Dolnego Śląska.

Młodzi ludzie uczestniczyli w monasterskich nabożeństwach, a także licznych warsztatach, wykładach i zajęciach. Podzieleni na cztery dziesięcioosobowe grupy uczyli się sztuki cerkiewnego dzwonienia i pieczenia prosfor. Praktykowali zasady emisji głosu, czytania i śpiewu liturgicznego. Poznawali gramatykę i słownictwo języka cerkiewnosłowiańskiego, strukturę nabożeństw monasterskich i biskupich, porządek liturgiczny, rodzaje i kolory szat, a nawet zasady savoir-vivre.

Oprócz uczestnictwa w warsztatach i nabożeństwach, młodzież pomagała w bieżących przygotowaniach do święta Supraskiej Ikony Matki Bożej. Świąteczne uroczystości zwieńczyły obóz.

Tydzień spędzony w supraskim monasterze zakończył się w niedzielę 11 sierpnia, kiedy to po Liturgii sprawowanej przez trzech biskupów – metropolitę Rusen Nauma z Bułgarii, biskupa szachtowskiego i milerowskiego Szymona z Rosji i biskupa supraskiego Andrzeja – wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty. Na końcową ocenę złożył się pisemny sprawdzian, aktywność i sprawowanie. Pięciu obozowiczów otrzymało certyfikaty z wyróżnieniem.

Obóz dla prysłużników był dobrą okazją do spróbowania monasterskiego życia, zdobycia nowych umiejętności i doświadczeń oraz nawiązania nowych przyjaźni.

Reportaż radiowy na temat obozu dostępny jest TUTAJ.

Więcej zdjęć z obozu można zobaczyć w artykule Supraśl: trwa obóz dla prysłużników.

Fotografie: Michał Sacharczuk, Sławomir Kiryluk