cerkiew.pl

Młodzież bielska i orlańska nad morzem

BMP w Orli, 25 lipca 2019

W dniach 15 – 20 lipca 2019 roku, z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski, przy współpracy Bractwa Młodzieży Prawosławnej przy parafii pw. św. Michała Archanioła w Orli z Bractwem Młodzieży Prawosławnej przy parafii Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim został zorganizowany wyjazd pielgrzymkowo-wypoczynkowy do Stegny.

Opiekunami duchowymi wyjazdu byli o. Tomasz Kosiński i o. Andrzej Żukowicki. W drodze do Stegny pielgrzymi odwiedzili cerkiew św. Onufrego w Pasłęku oraz cerkiew św. Marii Magdaleny w Elblągu. Uczestników przywitał proboszcz obu parafii o. Marek Antonowicz, który opowiedział o historii tych parafii. Następnie młodzież zwiedziła starówkę w Elblągu.

Po dotarciu na miejsce uczestnicy udali się na plażę, a resztę wieczoru poświęcili na wspólną integrację. We wtorek pielgrzymi modlili się podczas Boskiej Liturgii sprawowanej w cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Gdańsku, podczas której aktywnie uczestniczyli przystępując do sakramentów spowiedzi i Eucharystii oraz śpiewając. Następnie młodzież wraz z proboszczem gdańskiej parafii o. Dariuszem Jóźwikiem udała się na zwiedzanie starego miasta w Gdańsku oraz Europejskiego Centrum Solidarności. Wieczór uczestnicy spędzili na wspólnych śpiewach przy ognisku.

W kolejnych dniach pielgrzymi zobaczyli dawny obóz koncentracyjny w Sztutowie i zamek w Malborku. Czwartek upłynął na zwiedzaniu Gdyni i Sopotu. Młodzież zobaczyła Akwarium Gdyńskie, Muzeum Marynarki Wojennej, okręt wojskowy “Błyskawica”. Uczestnicy odwiedzili też sopockie molo i popłynęli na rejs statkiem pirackim. Przez całe 6 dni nie zabrakło oczywiście czasu na plażowanie i zajęcia sportowe. Ochotnicy mieli też możliwość podziwiania wschodu i zachodu Słońca.

Przez cały wyjazd pielgrzymi nie zapomnieli o głównym celu wyjazdu i każdy dzień rozpoczynali i kończyli wspólną modlitwą. Podczas pobytu młodzież brała udział w spotkaniu profilaktycznym o charakterze antynałogowym. Pogoda bardzo sprzyjała uczestnikom i udało się zorganizować wszystkie punkty wycieczki.

Wyjazd mógł mieć miejsce dzięki wsparciu finansowemu i pomocy Parafii Prawosławnej św. Michała Archanioła w Orli, Parafii Prawosławnej Zaśnięcia NMP w Bielsku Podlaskim, BMP w Orli, BMP w Bielsku, Gminie Orla, oraz ludziom dobrego serca.

Fotografie: BMP w Orli