polska: Wielkopostne spotkania z cyklu „Supraskie Środy”

Wielkopostne spotkania z cyklu „Supraskie Środy”

Sławomir Kiryluk, 24 kwietnia 2019

Siedem tematów dotyczących zmagań duchowych, modlitwy oraz roli Pisma Świętego w życiu chrześcijanina poruszonych było w ramach wiosennych „Supraskich Śród”. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliło się tym razem ze słuchaczami czcigodne grono biskupów i ihumenów. Ich wykłady stały się natchnieniem do Wielkiego Postu, mobilizowały do opłakiwania grzechów, przemiany oraz dobrego przygotowania się do święta świąt – Paschy.

Cykl wiosennych spotkań ważnym wykładem pt. „Pismo Święte w codziennym życiu wiernych” otworzył arcybiskup białostocki i gdański Jakub. Władyka przekazał dobre praktyki, jak i z jakich przekładów Pisma Świętego powinno się korzystać oraz jak rozumieć Słowo Boże, by zawarta w Nim logika dotarła do czytelnika w niewypaczony sposób.

Drugi, przepiękny wykład „O skrusze” wygłosił archimandryta Hiob. Wierni wysłuchali go z szacunkiem i zadumą, a część z nich pozostało także na indywidualne, duchowe rozmowy.

W kolejnym wykładzie pt. „Modlitwa za zmarłych” swoim doświadczeniem ze słuchaczami podzielił się arcybiskup bielski Grzegorz. Władyka udzielił szeregu odpowiedzi na nurtujące zebranych pytania.

Czwarty wykład „O przebaczaniu” wygłosił biskup siemiatycki Warsonofiusz. Władyka zachęcał do czytania Pisma Świętego Starego Testamentu i do uciekania „z niewoli Egiptu” do oazy Cerkwi Prawosławnej.

Piąty wykład „Duchowość a współczesny świat” wygłosił ihumen German. „Z bólem i miłością o współczesnym człowieku” radził zacząć od samego siebie, żyć wg Ewangelii, zachować tradycje i obyczaje, prowadzić sakramentalne życie naszej cerkwi i przebywać w towarzystwie ludzi bogobojnych.

Szósty wykład „Starzec Sofroniusz z Essex o modlitwie” należał do biskupa supraskiego Andrzeja. Wykład był pomocny w wejściu w środek serc słuchaczy i w oczyszczaniu sumienia wszystkich przybywających do supraskiego monasteru.

Wiosenne „Supraskie Środy” zamknęła ihumenia Agnia wykładem pt. „Stopnie doskonałości duchowej”. Spotkanie miało miejsce kilka dni przed czwartą niedzielą Wielkiego Postu, poświęconą św. Janowi Klimakowi i towarzyszył mu także wernisaż wystawy zdjęć, będącej efektem warsztatów „Supraskie spotkania z fotografią”.

Cykl teologiczno–duchowych spotkań w Monasterze Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu organizowany jest od listopada 2017 r. Spotkania odbywają się bezpośrednio po akatyście przed Supraską Ikoną Bogurodzicy. Wykłady gromadzą parafian, pielgrzymów z innych miast i wszystkie inne osoby zainteresowane Prawosławiem. Nie ma wiekowego ograniczenia odbiorców i każdy może w nich uczestniczyć. Dotychczas odbyło się 39 spotkań.