cerkiew.pl

Zmarł ks. mitrat Mikołaj Szebelan

Orthodox.pl, 14 marca 2019

Kancelaria Metropolity Warszawskiego i całej Polski zawiadamia, iż w południe 14 marca 2019 roku, zmarł ks. mitrat Mikołaj Szebelan, pierwszy proboszcz parafii św. Jerzego Zwycięzcy w Siemianówce, Dekanatu Hajnowskiego.

Ksiądz mitrat Mikołaj Szebelan urodził 1 marca 1935 roku w Terespolu. W 1956 roku ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie. 1 kwietnia 1956 roku, z rąk Jego Eminencji metropolity Makarego otrzymał święcenia diakońskie, zaś 4 listopada 1956 roku święcenia kapłańskie. 10 grudnia 1956 roku został mianowany wikariuszem Parafii Prawosławnej św. Mikołaja w Narewce, skąd delegowany został do obsługiwania cerkwi w Siemianówce. 17 września 1957 roku został mianowany proboszczem nowo utworzonej parafii św. Jerzego w Siemianówce. Funkcję tę pełnił nieprzerwanie do śmierci. Duchowny był spowiednikiem duchowieństwa Dekanatu Hajnowskiego.

Ksiądz Mikołaj Szebelan był wielokrotne nagradzany za pracę na rzecz Cerkwi w tym ostatnio w 1999 roku prawem noszenia mitry.

Porządek uroczystości pogrzebowych:

16 marca 2019:
17.00 - Całonocne Czuwanie;
19.00 - Panichida.

17 marca 2019
9.00 - Święta Liturgia Bazylego Wielkiego, Obrzęd Pogrzebu i odprowadzenie na cmentarz parafialny.

Wiecznaja pamiat'!

Fot. Jarosław Charkiewicz