cerkiew.pl

Sandomierz: koncert kolęd i prawosławnych hymnów Bożego Narodzenia

Maria Chyl, 28 stycznia 2019

W niedzielny wieczór 27.01. br., społeczeństwo Królewskiego Miasta Sandomierz wraz z sąsiadującymi miejscowościami, miała możliwość uczestnictwa w V (jubileuszowym) Koncercie Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia w Sandomierzu.

Późne popołudnie niedzielnego wieczoru zebrało jak co roku pokaźną liczbę zainteresowanych, chcących posłuchać kolęd i pieśni w wykonaniu wschodniej tradycji. Pierwszym wystąpił chór pw. św. biskupa Teodozjusza z Czernihowa pod dyrygenturą pani Viktorii Karpenko. Drugim, był chór pw. Wszystkich Świętych Ziemi Czernihowskiej pod przewodnictwem pana Kotsura Volodymyra, którego specyfika zawierała się w koncentracji męskich głosów. Przewodnicząca mieszanego chóru, w sposób niecodzienny zaprezentowała swoje umiejętności i potencjał podopiecznych. Śpiew ukazany przez gości z Ukrainy w jednoznaczny sposób należy określić jako wybitnie wysublimowany. Styl, charakterystyka, ubiór, oraz wybitny kunszt wykonywanych utworów ukazał wysoki profesjonalizm zaprezentowanych wystąpień, tak ze strony mieszanej jak i ze strony czysto męskiej.

Rokrocznie, sala podczas koncertu była wypełniona po brzegi, ukazując szerokie zainteresowanie wydarzeniem. Tegoroczne jubileuszowe wydarzenie, nie odbiegało od bogatej frekwencji, przykładem lat ubiegłych. Bogactwo umiejętności wykonań chórów i mieszanego i męskiego wprowadziło obserwatorów w nie lada euforię. Kolędy i hymny bożonarodzeniowe zostały zaprezentowane w kilku wersjach językowych, m.in. w polskim, ukraińskim, białoruskim i rosyjskim. Ta różnorodność wychwalania nowo narodzonego Bogoczłowieka daje świadectwo bogactwa kolęd wychwalających Zbawiciela.

Koniecznym jest wskazanie na podmioty będące wyjątkowymi wspomożycielami, dzięki którym nastąpiła realizacja V Koncertu Kolęd i Prawosławnych Hymnów B0żego Narodzenia. Osobliwie należy podkreślić obecność na uroczystościach osób zaangażowanych w przedsięwzięcie, m.in., poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pan Marek Kwitek, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego pan Andrzej Bętkowski, Przewodniczący Rady Powiatu pan Tomasz Huk, Burmistrza Miasta Sandomierz pan Marcin Marzec, Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie pan Marek Jastrzębski. Bez ingerencji i rzetelnego wspomożenia prezesa firmy Enea P0łaniec, pana Lecha Żaka, wydarzenie nie doszło by do realizacji. Inne instytucje zaangażowane w spotkanie to: Wojewoda Świętokrzyski pani Agata Wojtyszek, Starosta Powiatu Sandomierskiego pan Marcin Piwnik, Sandomierskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

Fot. Konstanty Czabaniuk