cerkiew.pl

Gowienija dla młodzieży w Supraślu

Adrian Kuklik, 18 grudnia 2018

W dniach 14-16 grudnia z błogosławieństwa arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Jakuba w Monasterze w Supraślu odbyły się gowienija (rekolekcje) dla młodzieży, organizowane we współpracy z Bractwem Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Uczestniczyło w nich kilkanaście osób w wieku gimnazjalnym, licealnym oraz studentów.

Gowienija rozpoczęły się w piątek o godzinie 17 wieczernią w cerkwi, na którą przybyli uczestnicy. Następnie odbyła się kolacja i po niej pierwsze integracyjne spotkanie, prowadzone przez ojca Pawła Karczewskiego, który nadzorował rekolekcje.

W sobotę rozpoczęliśmy dzień od nabożeństwa o godzinie 6 rano. Potem odbyła się św. Liturgia, po której przyszedł czas na śniadanie. Następnie uczestnicy przystąpili do prac monasterskich, wśród których była m.in. pomoc w kuchni. Wszystkie prace udało się zakończyć przed godziną 12. Po tej godzinie odbyło się kolejne spotkanie z o. Pawłem na temat sakramentu spowiedzi i wszystkich pytań go dotyczących. Po wyczerpującym wykładzie przyszedł czas obiadu. Po posiłku odbyło się z spotkanie z o. Mateuszem który przybliżył nam sens postu i jego znaczenie w codziennym życiu oraz zmaganiach duchowych.

O godzinie 17:00 w cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy rozpoczęło się nabożeństwo całonocnego czuwania, podczas którego wszyscy uczestnicy przystąpili do sakramentu spowiedzi. Następnie przystąpiliśmy do kolacji i kolejnego wykładu poprowadzonego przez o. Pawła, tym razem na temat Eucharystii. Ojciec rozwiał wszystkie pytania na temat sakramentu. Kolejnym etapem była wspólna modlitwa przed Eucharystią – po ciemku, przy zapalonych świecach. Po całym dniu uczestnicy poszli odpocząć do swych pokoi.

Następnego dnia młodzież aktywnie uczestniczyła w Św. Liturgii – przysługując i przystępując do Eucharystii. Po Liturgii odbył się obiad podsumowujący rekolekcje.

Dziękujemy biskupowi supraskiemu Andrzejowi za możliwość odbycia gowienij w supraskim monasterze. Pobyt będziemy wspominać miło. Planowane są również kolejne wydarzenia, o czym będziemy informować. Warto brać w nich udział, ponieważ można poczuć życie monasterskie i wyciszyć się wewnętrznie.

za: www.monaster-suprasl.pl

Fot. Adrian Kuklik, Tomasz Kisielewski, Sławomir Kiryluk