cerkiew.pl

Kiermasz Świąteczny - Wspólne Dzieło Pomocy

Uczestnik Kiermaszu, 13 grudnia 2018

Kto jest moim bliźnim? – zapytał pewien człowiek Nauczyciela. Zaś Nauczyciel Dobry nie tylko w przypowieści o dobrym samarytaninie, ale całym swoim życiem odpowiedział na to pytanie. Od tej rozmowy upłynęło wiele lat. Lecz my raz za razem zadajemy sobie to same pytanie: kto jest moim bliźnim? A może powinniśmy uświadomić sobie, na ile stajemy się bogatsi, kiedy przestajemy postrzegać ludzi jako jednostki statystyczne, przestajemy uważać za zagrożenie dla naszego ograniczonego wygodnego światka? Kiedy zrozumiemy, ze spotkanie z każdym człowiekiem –  to drogocenny dar Boży? Kiedy przestaniemy rozważać – przyjść z pomocą czy pośpiesznie przejść obok, wstydliwe odwracając wzrok?

O tym, że słowa Chrystusa Zbawiciela o miłości i współczuciu zapadły głęboko w serca wielu spośród nas i dały obfity plon, można było przekonać się przychodząc 2 grudnia do Instytutu Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego przy Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Bowiem w tym dniu znacznie ponad trzysta osób zjednoczył Kiermasz Świąteczny – Wspólne Dzieło Pomocy, organizowany od wielu lat przez Punkt Katechetyczny przy Parafii pw. Św. Jana Klimaka na Woli i Stowarzyszenie Wierni Tradycji Pokoleń. W tym roku Kiermasz po raz pierwszy opuścił teren rodzimej Parafii, żeby umożliwić jak największej liczbie osób uczestniczenie w tej wyjątkowej inicjatywie, co pozwoliło zaprosić duchowieństwo i wiernych ze wszystkich warszawskich parafii, a także daleko spoza ich granic.

Gdy o godzinie piętnastej w auli Instytutu rozległ się trzeci dzwonek, prowadzący przywitał drogich gości, wśród których znalazła się między innymi Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola, Pani Grażyna Orzechowska-Mikulska. Uroczystego otwarcia Kiermaszu i powitania wszystkich przybyłych dokonał ks. Adam Misijuk – proboszcz parafii, wskazując i podkreślając jednocześnie szlachetny cel naszego przedsięwzięcia – niesienie pomocy potrzebującym.

Spotkanie rozpoczął Koncert charytatywny, przygotowany przez uczniów naszego Punktu Katechetycznego. Była to prawdziwa uczta, gdyż we wspaniałym mikście przewinęły się przed widzami wiolonczela i gitara, śpiew solowy i chóralny, walc angielski i recytacja wierszy. Ukoronowaniem koncertu stał się występ naszych nowych parafian – gości z Indii. Była to wspaniała forma podziękowania dla uczestników Kiermaszu, jak również przypomnienie o tym, jak ważne jest okazanie serca w każdy dostępny nam sposób.

Obowiązkowym punktem programu każdego naszego Kiermaszu jest Aukcja dobroczynna, niezmiennie wzbudzająca wiele emocji. Licytowane ikony i obrazy, księgi i wiele innych przedmiotów - znalazły swoich szczodrych nabywców.

Podstawą i początkiem każdego naszego Kiermaszu Pomocy są trwające od wielu tygodni wstecz warsztaty, podczas których uczniowie Punktu Katechetycznego przy Parafii wraz z rodzicami przygotowują własnymi rękami ozdoby choinkowe, aromatyczne pierniczki i kartki świąteczne. Po raz pierwszy warsztaty były także zorganizowane wśród seniorów naszej parafii. Dorośli również przygotowują przeróżne potrawy, prześcigając się w kunszcie kulinarnym. Wiele zabawy i radości małym uczestnikom przynosi zabawkowa loteria fantowa.

Organizatorzy zadbali o maksymalne zróżnicowanie tegorocznej oferty. Na zaproszenie odpowiedzieli: siostry z Domu Zakonnego w Zaleszanach, wydawnictwo Bratczyk, lokalni producenci serów z Puszczy Białowieskiej, właściciele sklepu z produktami ze słonecznej Grecji. Stoiska Stowarzyszenia Wierni Tradycji Pokoleń obfitowały w ikony, książki, płyty, ręcznie robioną pościel, miody oraz inne smakołyki.

Śmiało można powiedzieć, że w tym roku Kiermasz Świąteczny – Wspólne Dzieło Pomocy przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dzięki zaangażowaniu wszystkich zebranych utworzyła się niezwykle podniosła, a zarazem – ciepła i rodzinna atmosfera. Liczba i ofiarność uczestników pozwoli tradycyjnie wesprzeć naszych parafian potrzebujących szczególnej opieki, jak również wspomóc trwający remont naszej świątyni. Świadcząc o tym, że naszym bliźnim jest każdy potrzebujący pomocy, organizatorzy postanowili część uzyskanych środków przekazać wychowankom Instytutu, który tak gościnnie przyjmuje nas kolejny raz z rzędu. Szczególne słowa podziękowania należą się dyrekcji oraz wszystkim pracownikom Instytutu za ich trud i dobre serca.

Serdeczne Bóg zapłać i do zobaczenia za rok!