cerkiew.pl

Supraskie Środy o współczesnych świętych

Sławomir Kiryluk, 10 grudnia 2018

W Monasterze Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu trwa jesienna edycja spotkań teologiczno–duchowych „Supraskie Środy” dotycząca współczesnych świętych. W każdą środę wygłaszane są wykłady przybliżające żywą Ewangelię na przykładach ludzi cerkwi żyjących blisko naszych czasów.

Jesienny cykl spotkań opowieścią o świętym Nektariuszu z Eginy otworzyła ihumenia Katarzyna z Domu Zakonnego w Zaleszanach. Następnie postać nowego greckiego świętego – starca Jakuba, akurat w rocznicę jego zaśnięcia – przybliżył Grzegorz Makal. O ikonografii współczesnych świętych mówił Jan Grigoruk. Natomiast hieromnich Włodzimierz (Dejneko) z Monasteru Dymitra Sołuńskiego w Sakach zabrał zgromadzonych do czasów ziemskiego życia świętego starca Paisjusza Hagioryty. Pokazał, jak wielkim świętym jest, oraz że jego duchowe dzieci i wnuki służą jako zwierzchnicy Cerkwi. Opowiedział wiele nigdzie wcześniej nie publikowanych budujących historii zasłyszanych podczas modlitewnych pobytów na św. Górze Atos.

Modlitwa przed Supraską Ikoną Bogurodzicy, ciepło monasterskiego kominka oraz słodycz postnego poczęstunku przygotowywanego przez supraskie siestryczestwo sprzyjają serdecznej atmosferze, "odrywają" słuchaczy od ziemi i przenoszą w inny świat. Aktualne supraskie środy to niezwykły czas zatrzymania się i możliwość zrozumienia, na przykładzie współczesnych świętych, co tak naprawdę jest najważniejsze. Opowieści o świętych ludziach, którzy żyli od kilku do nawet jednego pokolenia przed nami są bardzo żywym i najlepiej działającym przykładem.

Nie ma wiekowego ograniczenia odbiorców i każdy może przeżyć te mikrorekolekcje. Są one wykładem żywej Ewangelii i mogą być drogowskazem na postne dni oraz noworoczne postanowienia.

Więcej na temat kolejnych spotkań na stronie monaster-suprasl.pl.

Fot. Sławomir Kiryluk, Grzegorz Wasiluk