cerkiew.pl

Ukazał się nowy numer kwartalnika „Istocznik”

Katarzyna Rabczuk, 05 października 2018

Z pomocą Bożą i dzięki zaangażowaniu wielu osób, a także z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Abla ukazał się kolejny numer kwartalnika Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej "Istocznik".

Do rąk Czytelników trafia "Istocznik", w którym, jeszcze na chwilę powracamy do minionych, wiosenno-letnich wydarzeń – przede wszystkim pielgrzymek. W numerze w dziale "Święci" znajdziemy komentarz ks. Jana Jałozy do pouczeń Św. Starca Paisjusza, skierowanych do matek, a w aktualnościach przeczytamy o 15. rocznicy kanonizacji Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej, która przypada w bieżącym roku.

Swoimi refleksjami z tegorocznej Majowej Paschalnej Pielgrzymki na św. Górę Grabarkę dzieli się z nami Aleksandra Honczar. To bardzo głęboki i poruszający tekst wypełniony indywidualnymi odczuciami. Natomiast artykuł o Prawosławiu w Belgii i działalności tamtejszej społeczności prawosławnej, w tym przede wszystkim młodzieży, przesyła prosto z Brukseli ks. Paweł Cecha.

W najnowszym "Istoczniku" w dziale "Historia diecezji" ostatnia już część tekstu ks. Jana Łukaszuka o święcie „Preczystej” w Chełmie na przełomie XIX i XX wieku. Stały dział „Felieton” wypełnia Jan Gajur swym tekstem „Mężczyzna na miarę ojców naszych”.

W Kwartalniku nie zabrakło stałych działów – Kroniki Bractwa oraz kroniki "Z życia diecezji", a także działu dla dzieci opracowywanego przez matuszkę Monikę Gościk i działu ukraińskiego.

Zapraszamy do lektury!
Istocznik dostępny jest w każdej parafii diecezji lubelsko-chełmskiej oraz w wybranych punktach poza jej granicami. Czasopismo można również otrzymać kontaktując się z Redakcją drogą elektroniczną: istocznik@wp.pl lub pocztową: BMP Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, ul. Dolińskiego 1, 20-127 Lublin.