publicystyka: 15 mądrych myśli świętego Ambrożego Optyńskiego

15 mądrych myśli świętego Ambrożego Optyńskiego

tłum. Michał Diemianiuk, 11 lipca 2018

10 lipca cerkiew wspomina odkrycie relikwii świętego mnicha Ambrożego Optyńskiego. Ten asceta jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli starczestwa. Uważa się go za pierwowzór starca Zosimy z powieści Dostojewskiego „Bracia Karamazow”.

Święty mnich Ambroży Optyński (świeckie imię: Aleksander Grienkow) urodził się 21 lub 23 listopada 1812 roku. Uczył się w seminarium w Tamborze a potem nauczał w uczelni duchownej w Lipiecku. W 1842 roku złożył śluby mnisze. W 1860 roku został głównym opiekunem duchowym Optyńskiej Pustelni. Życie starca w skicie upływało w następujący sposób. Jego dzień zaczynał się około 4-5 rano. O tej porze wzywał do siebie posługujących i czytano poranną regułę modlitewną. Trwała ona ponad dwie godziny, po czym posługujący wychodzili, a starzec pozostawał sam, oddając się modlitwie i przygotowując się do swojej codziennej wielkiej służby.

Od godziny 9 przyjmował ludzi: najpierw mnichów, potem świeckich. Przyjmowanie ludzi trwało do obiadu. Około 14 przynoszono mu skromny posiłek, po którym Ambroży godzinę-półtorej pozostawał sam. Potem czytano wieczernię i do nocy znów przyjmował ludzi. Około 23 sprawowano długą, wieczorną regułę modlitewną i nie wcześniej niż przed północą starzec w końcu pozostawał sam. Dla kultury rosyjskiej duże znaczenie miały ścisłe relacje świętego Ambrożego z pisarzami i filozofami – Fiodorem Dostojewskim, Konstantynem Leontjewem, Lwem Tołstojem i Wasilijem Rozanowem. Święty mnich Ambroży zmarł 23 października 1891 roku i został pochowany w Optyńskiej Pustelni. W 1988 roku na lokalnym soborze Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej mnich Ambroży został zaliczony do grona świętych. Jego relikwie spoczywają w soborze Optyńskiej Pustelni pw. Wprowadzenia Bogurodzicy do świątyni.


Przypomnijmy najmądrzejsze porady świętego:

- Grzechy są jak orzechy włoskie – skorupkę rozłamiesz, a ziarno wygrzebać trudno.

- Trzy stopnie do zbawienia, jak powiedziano u świętego Jana Złotoustego: a) nie grzeszyć, b) zgrzeszywszy, kajać się, c) kto źle się kaja, ten powinien cierpieć nadchodzące smutki.

- Wszędzie wojna, wszędzie walka i ukojenie otrzymują tylko ci, którzy zmagają się duchowo, kierując się zakonem Bożym.

- Pokorniej; i wszystkie sprawy twoje się ułożą. Pokora zawiera się w tym, żeby ustępować innym i uważać się na najgorszego ze wszystkich. Tak będzie o wiele spokojniej.

- Gdzie jest łatwo, tam aniołów ze sto, a gdzie zawile, tam nie ma ani jednego. Gdzie nie ma prostoty, tam jest tylko pustka.

- Z jakiego powodu człowiek bywa zły? Dlatego, że zapomina, że nad nim jest Bóg.

- Próżna chwała nie daje spokoju, pobudzając do gorliwości i zawiści, które przygniatają człowieka, pobudzając w duszy burzę myśli.

- Ten, kto ustępuje, ten więcej zyskuje.

- Mówić dobrze – rozsypywać srebro, a mądre milczenie – złoto.

- Acedię znaczy takie samo lenistwo, tylko gorsze. Od acedii i ciałem słabniesz, i duchem. Nie chce się ani pracować, ani modlić się, do cerkwi chodzisz z lekceważeniem, i cały człowiek słabnie.

- Apostoł Piotr porzucił sieci i otrzymał Królestwo Niebiańskie; wdowa oddała dwa pieniążki; kto ma miliony, niech je odda, a kto niczego nie ma, niech odda swoją wolę.

- Nie należy wierzyć w [przesądne] przepowiednie i nie będą się spełniać.

- Bojaźń Boża jest początkiem oczyszczania sumienia.

- Kiedy kładziesz się spać, łóżko i pokój żegnaj [znakiem krzyża] z modlitwą „Niech powstanie Bóg”.

- Niczego nie chciej zobaczyć we śnie, a to rogatego zobaczysz. Durne sny bywają przez trzy rzeczy: od osądzenia, od próżnej chwały i od obżarstwa.

za: pravoslavie.ru
zdj. za: pravoslavie.ru