cerkiew.pl

Święto w dolickiej cerkwi

Patryk Miżołemski , 08 czerwca 2018

22 maja to dzień, w którym cerkiew prawosławna czci pamięć Przeniesienia Relikwii Świętego Mikołaja.

Tego dnia w cerkwi w Dolicach (gm. Dobrzany) wierni zgromadzili się, by wspólnie pomodlić się przed jego ikoną. Tuż przed godziną dziesiątą odbyło się poświęcenie wody, a zaraz potem rozpoczęła się Boska Liturgia. Uroczystościom przewodniczył ks. Paweł Stefanowski ze Szczecina w asyście pozostałych kapłanów i wiernych. Wśród zgromadzonego duchowieństwa byli ks. Artur Graban z Brzozy, ks. Jarosław Maksimiuk z Łobza, o. Spirydon (Kuziak) z Wrocławia , a także ks. proboszcz Jarosław Birylko. Boskiej liturgii towarzyszył śpiew chóru ze Stargardu pod przewodnictwem Janusza Kwietnia. Ks. Paweł w słowie do zebranych przybliżył wiernym postać Św. Mikołaja i podkreślił Jego znaczenie w naszej Cerkwi. Zaznaczył również, że osoba Św. Mikołaja łączy dwa światy chrześcijańskie wschodni i zachodni. Była to szczególna liturgia, tym bardziej, że, jak podkreślił ks. Jarosław Biryłko, było to pierwsze święto parafialne po wyświęceniu cerkwi. Uroczysta procesja wokół świątyni zakończyła pierwszą część obchodów.

Po nabożeństwie ksiądz proboszcz wspólnie z mieszkańcami Dolic zaprosił wszystkich na poczęstunek na świeżym powietrzu. Podczas wspólnej agapy nie zabrakło śpiewów i dobrej atmosfery. Miłym akcentem były występy dwóch lokalnych zespołów biesiadnych: Jezioranki z Krzemienia i Trio z Barlinka. Korzystając z dobrej pogody rodzice i dzieci rozegrali mecz w piłkę nożną. Dzieci, jak zwykle, okazały się niepokonane. Radny gminy Dobrzany pan Zbigniew Kurzymski wręczył uczestnikom medale i smakołyki.

Uroczystości świąteczne w dniu wspomnienia Przeniesienia Relikwii Świętego Mikołaja były wydarzeniem, które zgromadziło w Dolicach ludzi różnych wyznań, przekonań i pokoleń. Oby Św. Mikołaj czuwał nad nami wszystkimi.

Fot. Piotr Honczar