polska: Konferencja matuszek diecezji warszawsko-bielskiej w Mielniku

Konferencja matuszek diecezji warszawsko-bielskiej w Mielniku

ks. Denis Rusnak, 06 czerwca 2018

31 maja w mielnickiej parafii prawosławnej odbyło się Spotkanie Matuszek Diecezji Warszawsko-Bielskiej. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania był „Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny w okresie uzyskania niepodległości Polski oraz kształtowania się polskiej państwowości”.

Przed spotkaniem w mielnickiej cerkwi odbyła się św. Liturgia sprawowana przez Jego Ekscelencję arcybiskupa Grzegorza. Po niej do zgromadzonych w świątyni matuszek zwrócił się Jego Eminencja metropolita Sawa podkreślając znaczenie posługi małżonki kapłana, która polega m.in. na ofiarności, samopoświęceniu i dzieleniu trudów życia kapłańskiego. Następnie Jego Eminencja nagrodził Orderem św. Marii Magdaleny III stopnia p. Włodzimierza Pietruka, za jego zasługi na rzecz Cerkwi.

Część robocza spotkania rozpoczęła się słowem metropolity Sawy, w którym Jego Eminencja podkreślił znaczenie krzyża w służbie kapłana i jego małżonki, pełnego oddania Cerkwi Chrystusowej, które wyraża się w gotowości ponieść w każdej chwili najwyższą ofiarę, podobną do męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej.

Następnie referat pod tytułem „Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny w okresie uzyskania niepodległości Polski oraz kształtowania się polskiej państwowości 1918-1939” przedstawił prof. Antoni Mironowicz z Uniwersytetu w Białymstoku. W referacie została przedstawiona dramatyczna sytuacja Cerkwi prawosławnej w II Rzeczypospolitej. W okresie dwudziestu lat niepodległości państwa polskiego, Cerkiew przeżyła trzy fale procesów rewindykacyjnych, podczas których traciła mnóstwo świątyń, nawet tych wybudowanych po 1918 roku. Świątynie w większych miastach niszczono, konfiskowano ziemię, monastery. Tworzono nowe projekty unijne i asymilacyjne, skierowane na oderwanie prawosławnej ludności od swych korzeni. Podjęto działania w celu dalszego osłabiania Cerkwi oraz całości życia religijnego. W tym niezwykle trudnym okresie Cerkiew prawosławna nie tylko przetrwała, lecz powiększyła liczbę parafii i wiernych, ustabilizowała – po uzyskaniu autokefalii z ramienia patriarchy konstantynopolitańskiego – sytuację organizacyjną. Powstawały szkoły, seminaria, działalność rozwijały monastery.

Następnie ks. prot. dr Doroteusz Sawicki przedstawił prezentację multimedialną na temat „Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny w latach 1939-2017″. Był to wnikliwy i dokładny przegląd życia cerkiewnego w latach wielkiej próby okupacji niemieckiej, w trudnych latach powojennych, w okresie późniejszym po dzień dzisiejszy. Prelegent ukazał wielką odwagę naszych przodków i wielki wysiłek hierarchii, duchowieństwa i wiernych budujących Cerkiew nieustannie po współczesność, przedstawiono cierpienia i ofiary poniesione przez Cerkiew i owoce tego wielkiego wysiłku duchowego z których dzisiaj korzystamy.

Koreferaty przedstawiły matuszki Grażyna Bogacewicz i Magdalena Czyrynda-Koleda. Ostatni koreferat był poświęcony m.in. prawosławnym ofiarom II wojny światowej, akcji „Wisła”, podlaskim furmanom oraz analizie życia cerkiewnego za władyctwa kolejnych metropolitow omawianego okresu.

Po podsumowaniu obrad i obiedzie w Gminnym Ośrodku Kultury uczestnicy spotkania udali się nad Bug, gdzie odbył się program kulturalno-rekreacyjny.

Fot. Autor
Za: orthodox.pl