cerkiew.pl

Poświęcenie nowego nadajnika Radia Orthodoxia

Radio Orthodoxia, 07 marca 2018

Radio Orthodoxia, które od ponad 15 lat emituje program radiowy diecezji białostocko-gdańskiej zwiększyło zasięg nadawania. Po niespełna roku przygotowań i modernizacji systemu nadawczego na dzwonnicy przy parafii św. Ducha w Białymstoku zainstalowano nowy nadajnik.

Uroczystego poświęcenia urządzenia dokonał 2 marca 2018 roku Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański. W siedzibie Radia Orthodoxia Władyka odprawił molebień przed rozpoczęciem wszelkiego dobrego dzieła, następnie zostało dokonane poświęcenie nowych urządzeń odpowiedzialnych za emisję sygnału radiowego. W swoim słowie Ekscelencja wspomniał o początkach Radia Orthodoxia i podkreślił ważną rolę rozgłośni radiowej w pracy duszpasterskiej. Władyka zaznaczył, że nowy nadajnik pozwoli na lepszy odbiór sygnału prawosławnej rozgłośni radiowej w różnych częściach regionu. Szczególne słowa podziękowania Arcypasterz skierował wobec wszystkich tych, którzy przyczynili się do zwiększenia mocy nadawczej Radia Orthodoxia, m.in. dla Radia Viera, które wspomogło proces zwiększenia zasięgu Radia Orthodoxia, a także zaprosiło wolontariuszy do Moskwy na tygodniowe warsztaty dziennikarskie. Zwierzchnik diecezji białostocko – gdańskiej wyraził również wdzięczność dla całej redakcji Radia Orthodoxia za zaangażowanie i działalność na rzecz Cerkwi.

Relacja w TVP Białystok

Prace związane ze zwiększeniem mocy Radia Orthodoxia rozpoczęły się już blisko rok temu. 20 października 2016 roku rozgłośnia radiowa otrzymała pozwolenie KRRiT na zwiększenie mocy nadawczej do 5kW. Prace modernizacyjne rozpoczęły się od naprawy starego nadajnika, który po prawie 20-stu latach eksploatacji wymagał wymiany podzespołów. W pomieszczeniu na dzwonnicy przy parafii św. Ducha w Białymstoku, gdzie dotychczas znajdował się nadajnik zmieniono instalację elektryczną, założono warstwę izolacyjną i system klimatyzacji. Dużym wyzwaniem było położenie światłowodu ze studia na dzwonnicę, a także fidera łączącego nadajnik z anteną. W pomieszczeniach radia w budynku plebani zmodernizowano sieć komputerową, stworzono bazę archiwum i rozlokowano awaryjne zasilanie. W lutym 2018 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał diecezji białostocko-gdańskiej pozwolenie radiowe na nowy nadajnik. Cała inwestycja związana ze zwiększeniem zasięgu Radia Orthodoxia wyniosła prawie 100 tys. złotych.

Redakcja Radia Orthodoxia składa serdeczne podziękowanie za wsparcie finansowe i materialne, które otrzymaliśmy. Dziękujemy za przekazywane środki w ramach akcji „Wspólne dzieło” w 2017 roku, za przekazywanie 1% dla Radia Orthodoxia poprzez fundację „Oikonomos”. Dziękujemy dla osób prywatnych, a także firm, które nie były obojętne na nasze prośby.

za: www.orthodoxia.pl