polska: „Supraskie Środy” w grudniu

„Supraskie Środy” w grudniu

Sławomir Kiryluk, 29 grudnia 2017

W Monasterze Zwiastowania NMP w Supraślu już od dwóch miesięcy trwa cykl teologiczno–duchowych spotkań „Supraskie Środy”. Spotkania odbywają się bezpośrednio po akatyście przed Supraską Ikoną Bogarodzicy. W grudniu podczas wykładów poruszono kolejne cztery tematy.

Pierwszy wykład – „Kolory na ikonie” wygłosił ikonograf Jan Grigoruk. Przybliżył piękno Cerkwi prawosławnej zawarte w ikonie. Dał odpowiedź na pytanie, czym jest ikona, jak w nas żyje oraz dlaczego jest tak ważna i nierozerwalna z chrześcijańską tradycją. Podkreślił jak Cerkiew prawosławna z żarliwością przechowuje żywą tradycję ikony – 2000-letnią historię chrześcijan.

Prelegent zwrócił uwagę, że dziś przedstawiciele innych wyznań bardzo zainteresowani są ikoną, gdyż na nowo próbują znaleźć jej miejsce w swoich świątyniach. A my prawosławni, mamy ikonę na co dzień. Choć na świecie zmieniały się style, to cerkiew przechowując tradycję, chroni w świątyniach te same, tysiącletnie ikony lub ich wierne kopie.

Drugi wykład – „Czym się różnią aniołowie od ludzi?” zaprezentował o. Paweł Szwed. Aby odpowiedzieć na pytanie, zwrócił się do Pisma Świętego, gdzie jest mowa o aniołach. Przedstawił świat anielski, jego hierarchię, w czym aniołowie są lepsi od nas, ludzi, co czyni ich najbliższymi i związanymi z Bogiem. Ukazał także na pewną wyższość człowieka nad aniołami - na to, że nie we wszystkim i nie dla wszystkich aniołowie mają być wyżej niż ludzie.

„Wychowanie według nauczania św. Jana z Kronsztadu” to trzeci wykład w ramach „Supraskich Śród”. Wygłosił go hierodiakon Piotr Nierodzik. Ukazał jak współczesna pedagogika daleko odeszła od istoty wychowania i stoi w opozycji do nauczania całej patrystyki. Święci ojcowie podkreślają bowiem, że pedagogikę należy oprzeć na wychowaniu wg Pisma Świętego, na wychowaniu serca. W którym najważniejsze, aby człowiek został wychowywany w duchu miłości, otwarcia na Chrystusa, a nie jak we współczesnej pedagogice, zdobył pozycję społeczną i zawodową. Św. Jan z Kronsztadu budował swój proces wychowawczy na przeżywaniu wiary i stale podkreślał potrzebę duchowego rozwoju: „Przede wszystkim wychowywać w duchu wiary prawosławnej, a nie w duchu świata”.

Hierodiakon Piotr poprosił obecnych na sali o zadanie sobie pytania, na kogo chcą wychować swoje dzieci? Na człowieka XXI w., zaganianego, zapracowanego, i mimo rozwoju techniki nie mającego czasu praktycznie na nic? Na osobę, która będzie uczestniczyła w wielkim procesie konsumpcji? I odpowiedział słowami św. Jana z Kronsztadu dające konkretne wskazówki dla rodziców - czego należy uczyć dzieci: wiary, miłości, pokory, posłuszeństwa, czystości, miłosierdzia i rozwagi.

Czwarty grudniowy wykład w ramach „Supraskich Śród” – „Czy uniatyzm jest drogą do jedności?” przygotował o. Denis Rusnak. Wykład był dwugodzinną syntezą wydarzeń zachodzących od ponad 500 lat. Ojciec Denis omówił przyczyny zawiązania się pierwszej Unii florenckiej oraz względy dla których unia ta sama się wyczerpała. Omówił Unię brzeską oraz przedstawił życiorysy dwóch postaci: Josafata Kuncewicza i bp Józefa (Siemaszko). Wymienił przyczyny, dla których unia sama nie mogła naprawić się od wewnątrz, sama siebie uratować. Zwrócił uwagę, że Cerkiew, jako cały organizm chroni wiarę i tradycję. Odrzuca wszystko, co wewnętrznie sprzeczne.

Wykłady w ramach cyklu „Supraskie Środy” to spotkania z parafianami i pielgrzymami, osobami wierzącymi, a także poszukującymi - przy herbacie przygotowanej przez supraskie siestryczestwo. Odbywają się po środowym akatyście przed Supraską Ikoną Bogarodzicy (początek nabożeństwa o godz. 17.00). Podczas poprzedzającej spotkanie modlitwy przybyli mogą zanieść swoje troski, radości i prośby przed Supraską Ikonę Bogarodzicy, a za chwilę w czasie wykładów usłyszeć oświecające słowa, które pokazują drogę do duchowego wzrostu, drogę wg nauczania świętych. Nagrania ze spotkań emitowane są na antenie radia Orthodoxia, są także dostępne na stronie internetowej orthodoxia.pl.

Fot. Grzegorz Wasiluk, Tomasz Musiuk, Sławomir Kiryluk

monaster-suprasl.pl