polska: Wystawa Ikon Arkadiusza Świętochowskiego

Wystawa Ikon Arkadiusza Świętochowskiego

Arkadiusz Świętochowski, 31 października 2017

Paweł Florenski mawiał, że ikona jest często postrzegana jako dzieło sztuki, cenny element kolekcji prywatnych i muzealnych równy w swej istocie dziełom Michała Anioła, Rembrandta, Picassa. Tymczasem w prawosławiu ikona nie służy do oglądania, ikonę należy kontemplować. Ikona jest nośnikiem, przekazuje informacje o boskiej naturze, o historii zbawienia. Ikona prowadzi ku Bogu, kieruje ku Niemu myśli patrzącego. Ikona ma przenosić myśl człowieka w sferę niebiańską, w sferę boską.

Natomiast Święty Jan z Damaszku ikonę opisał jako widzialność niewidzialnego i nie mającego obrazu, ale przedstawionego w sposób cielesny ze względu na słabość naszego rozumienia.

Wszystko to sprawia, iż ikona jest pewną przestrzenią w której możemy usłyszeć siebie i przybliżyć się ku wieczności.

W dniach 19-29 października b.r., w Supraślu można było oglądać wystawę ikon autorstwa Arkadiusza Świętochowskiego.

Prezentowane prace były pewnego rodzaju podsumowaniem przebytych podróży, doświadczeń, refleksji, wspomnień o ludziach, miejscach, zdarzeniach, a każda z prac niosła za sobą oddzielną historię. Akademia Supraska, jako miejsce wielu spotkań, tym razem umożliwiła opowiedzenie tej historii wszystkim, którzy zapragnęli wejść w świat, gdzie piękno jest wartością najwyższą.

Fot. Autor