cerkiew.pl

15 maja 2019, tłum. Gabriel Szymczak

Czas wyjść poza cerkiew

Jak nie utracić radości z Chrystusa po święcie Paschy?
13 maja 2019, tłum. Gabriel Szymczak

Prawosławie to głównie "bycie obecnym"

Istnieją ważne rzeczy następujące wtedy, gdy jesteśmy obecni, ale nic nie może się wydarzyć, dopóki tego nie zrobimy. Dotyczy to naszych nabożeństw w cerkwi, naszych modlitw w domu, jałmużny dla ubogich. Nie ma intencji, które mogłyby zastąpić prosty akt obecności.
10 maja 2019, tłum. Gabriel Szymczak

Wielkanocna wiadomość dla nieudaczników

Zaczniesz rozumieć przesłanie Ewangelii, jeśli przyznasz, że jesteś nieudacznikiem - Bóg może wtedy pracować nad tobą, abyś się podniósł.
08 maja 2019, tłum. Gabriel Szymczak

Jesteś częścią Piękna

To, co stworzył Bóg, jest dobre, prawdziwe i piękne. Wszystko ma swoje miejsce i związek ze wszystkim wokół siebie, i wszystko ma swój początek i koniec w Bogu, który jest Prawdą, Dobrocią i Pięknem.
07 maja 2019, tłum. Gabriel Szymczak

Czy naprawdę wierzymy w Zmartwychwstanie?

Co to znaczy wierzyć w Zmartwychwstanie Chrystusa? Czym jest zmartwychwstanie w rozumieniu chrześcijańskim i jakie są niezaprzeczalne i zasadnicze implikacje teologiczne Zmartwychwstania Jezusa, odzwierciedlone w Piśmie Świętym i historycznym nauczaniu Kościoła?
02 maja 2019, tłum. Michał Diemianiuk

Jak będziemy żyć po Passze?

Jeśli zapytać o post – to inna sprawa. A jak żyć po Passze – o tym mało kto myśli.
01 maja 2019, tłum. Gabriel Szymczak

Paschalne szaleństwo

Pascha jest źródłem wszystkich świąt i całego naszego życia duchowego. Jak dzieci – jesteśmy tak podekscytowani, że nie możemy już dłużej czekać: gdy tylko następuje niedziela, spotykamy się, aby świętować i wołać: „Chrystus zmartwychwstał!”
28 kwietnia 2019, tłum. Gabriel Szymczak

Krzyż i Zmartwychwstanie

Bez Krzyża Zmartwychwstanie jest niepojęte, a bez Zmartwychwstania Krzyż nie ma sensu. Lepiej byłoby nawet powiedzieć, że Zmartwychwstanie jest ukryte w Krzyżu. Dlatego właśnie prawosławna Wielkanoc jest zarówno Krzyżem, jak i Zmartwychwstaniem.
27 kwietnia 2019, tłum. Gabriel Szymczak

Bądźmy cicho. To czas, aby usłyszeć Najskrytszego

Słuchając siebie, nie słyszymy Boga. To największa ludzka tragedia.
26 kwietnia 2019, tłum. Gabriel Szymczak

Tamto dzieje się teraz - myśli o Wielkim Tygodniu

Eucharystia nie jest pamiątkowym posiłkiem, który wspomina coś, co Jezus uczynił „wtedy”. Wszystko jest czasem teraźniejszym - ten posiłek jest tamtym posiłkiem; ta ofiara jest tamtą ofiarą - wszystko jest dla nas.
|<  <  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14    >  >>  >|