cerkiew.pl

25 stycznia 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Czy jesteś prawdziwym chrześcijaninem?

Czy kiedy w niedzielę rozglądamy się po cerkwi możemy powiedzieć, że wszyscy jesteśmy chrześcijanami? Prawdopodobnie wszyscy myślimy, że wierzymy, gdyż inaczej nie przychodzilibyśmy regularnie do cerkwi; ale jaką wiarę mamy?
24 stycznia 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Piątki z Modlitwą Pańską

Piąta część rozważań o. Lawrence Farleya
23 stycznia 2020, tłum. Michał Diemianiuk

Rekluzja - to nie po prostu zamknięcie. Święty biskup Teofan w Wyszy

Teofan Rekluz (Fieofan Zatwornik; Pustelnik) - wybitny rosyjski XIX-wieczny teolog i asceta, który spędził 28 lat w monasterze w Wyszy, w tym 22 lata w rekluzji, poświęcając się wyłącznie pracy i modlitwie
23 stycznia 2020, wyb. Justyna Jakubowska

Czwartki z o. Schmemannem #3

O ewolucji organizacji kościelnej na wzór państwowej.
22 stycznia 2020, tłum. Justyna Pikutin

Chcę, by ziściło się marzenie

Bardzo często mówimy o marzeniach, ale w rzeczywistości nic nie robimy, by je spełnić. Szczególnie dotyczy to życia duchowego. Często można usłyszeć: „Chciałaby dusza do raju, ale grzechy nie puszczają”.
21 stycznia 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Chrystus dla świata

Niektórzy twierdzą, że w Stanach Zjednoczonych jest sześć milionów prawosławnych. W tym chyba jest każdy, kto kiedykolwiek powąchał kadzidło podczas chodzenia po cerkwi...
20 stycznia 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Modny chrześcijanin wg św. Pawła

Wierzę, że chrześcijanie nie powinni przejmować się modą świata. Nie oznacza to, że musimy chodzić w worze lub boso, ale nie możemy dać się zdominować zasadom mody w obecnym wieku.
20 stycznia 2020, tłum. Stefan Dmitruk

św. Teofan Pustelnik: Chrzest Pański. Św. Jan Chrzciciel

Wydane w 1887 r. „Myśli na każdy dzień roku” to wybrane fragmenty pism rosyjskiego, XIX-wiecznego hierarchy i kaznodziei - św. Teofana Pustelnika. Wśród rozważań znalazły się myśli z okazji święta Chrztu Pańskiego i Zgromadzenia (Soboru) ku czci świętego Jana Chrzciciela.
Chrzest Pański (Mt 3, 13 – 17)
19 stycznia 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Teofania

Święto Chrztu Chrystusa nazywa się „Teofanią” - „ukazaniem się Boga”. Widzimy Chrystusa, Syna Bożego, słyszymy głos Ojca i widzimy Ducha w postaci gołębicy.
18 stycznia 2020, przygotował Michał Diemianiuk

Wybrana hymnografia święta Chrztu Pańskiego

"Temu, który odziewa się w Światłość jak w szatę, ze względu na nas spodobało się dzisiaj przyodziać w strumienie Jordanu".
|<  <  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14    >  >>  >|