WIADOMOSCI.CERKIEW.PL

26 kwietnia 2022, Palladiusz

Jeśli więc wytrwasz, demon straci swą werwę i zostawi cię w spokoju

Fragment opowiadań dla Lausosa Palladiusza.
25 kwietnia 2022, o. Stephen De Young (tłum. Jakub Oniszczuk)

Anioły, demony i Eucharystia

Podstawowe miejsce, w którym życie prawosławnych chrześcijan przecina się dynamicznie z anielskim królestwem Boskiej Niebiańskiej Rady, znajduje się w chrześcijańskim kulcie, a w szczególności w Boskiej Liturgii.
24 kwietnia 2022, o. Vasile Tudora (tłum. Gabriel Szymczak)

Świadkowie światła

Wspaniale jest uczestniczyć w nabożeństwach w noc Paschy, być częścią radosnego święta światła, które Zmartwychwstanie Chrystusa przynosi na ziemię. Jedyną smutną częścią jest to, że zaczyna nas wielu, a kończy kilku... Wiele osób przychodzi, otrzymuje światło, słucha Ewangelii i spieszy do domu, myśląc, że spełniło swój chrześcijański obowiązek.
23 kwietnia 2022, metropolita Limassol Atanazy (tłum. Justyna Pikutin)

Unicestwienie śmierci

Bóg jest Tym, kto stworzył wszystko. Z nicości, z niczego stworzył człowieka, ciało i duszę jako jedność psychosomatyczną. Cerkiew prawosławna nie rozgranicza człowieka na duszę i ciało, ale patrzy na niego jak na osobę, w której dusza i ciało stanowią niepodzielną całość.
22 kwietnia 2022, Święty mnich Symeon Metafrastes

Słowo na płacz Bogurodzicy

Biada Mi, Synu Mój i starszy ode Mnie! Jakie nadgrobne zawodzenie i jakie pogrzebowe pieśni zaśpiewam Tobie? Już nie jestem Naczyniem, które przyjęło mannę, ponieważ karmiąca dusze Manna złożona jest do grobu. Już nie jestem Krzewem Gorejącym, ponieważ niematerialnym ogniem Twojego grobu jestem spalona doszczętnie
21 kwietnia 2022,

Żywoty Wadima, Atanazji i Krescenta

Synaksarion. Żywoty świętych Cerkwi Prawosławnej spisane na Świętej Górze Atos przez Hieromnicha Makarego z monasteru Simonopetra.
21 kwietnia 2022, Dominika Kovačević

Tajemnice Wielkiego Czwartku

Na chrześcijańskim Wschodzie mianem Tajemnic czy też Misteriów określamy Sakramenty, a zwłaszcza Eucharystię: „Święte Tajemnice”, „Boskie Tajemnice”. Wielki Czwartek w tradycji arabskiej nazywa się „Czwartkiem Tajemnic” – niewątpliwie ze względu na ustanowiony właśnie tego dnia sakrament Eucharystii, ale czy aby na pewno tylko dlatego?
21 kwietnia 2022, ks. dr Piotr Pietkiewicz

Eucharystyczne przeżywanie święta Zmartwychwstania Pańskiego

Jeżeli posiadalibyśmy właściwą wiarę w Zmartwychwstanie, to ta wiara powinna przejawiać się w naszym życiu eucharystycznym, a szczególnie wobec najbardziej zdawałoby się ważnego momentu – Eucharystii podczas świąt Wielkanocy. Potwierdzając swoją świadomość paschalną, wszyscy zebrani tej nocy podczas św. Liturgii powinni przystąpić do Eucharystii.
20 kwietnia 2022, Daniel Manzuki (tłum. Gabriel Szymczak)

Twarz Chrystusa na krzyżach prawosławnych

Mój znajomy powiedział kiedyś, że spokojny (choć czasem smutny) wyraz twarzy Chrystusa i Jego postawa, widoczne na większości prawosławnych krzyży – zwłaszcza tych dużych, używanych w Wielki Czwartek i Piątek – są nieco dziwne w porównaniu ze średniowiecznymi krzyżami, obecnymi w wielu miejscach Europy Zachodniej.
19 kwietnia 2022, św. Jan z Wałaamu

Listy o walce duchowej

Fragment z książki "Zdobyty płomień" starca Jana z Wałaamu.
|<  <<  <  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83    >  >>  >|