cerkiew.pl

24 lipca 2019, tłum. Klaudia Ambrożewicz

Poczuj, że Bóg jest blisko ciebie

Rozważania archimandryty Arseniusza o krzyżu i zbawieniu
23 lipca 2019, tłum. Michał Diemianiuk

O modlitwie Jezusowej w naszych czasach

Jesteśmy chrześcijanami nie z powodu religijności, a dlatego, że chcemy być z Chrystusem. Jak po tym może pojawić się dziwne pytanie: „Czy świecki może modlić się modlitwą Jezusową?” Przecież ta modlitwa jest próbą stałego bycia z Chrystusem.
23 lipca 2019, Gerontikon

Gerontikon: Proskomidia

Symbolika prawosławnej Liturgii cz. 1.
22 lipca 2019, tłum. Gabriel Szymczak

Życie w prawdziwym świecie - i życie prawdziwe

Mnich mieszka w monasterze. Wstaje wcześnie rano i modli się. Ktoś inny mieszka w mieście. Budzi się rano, włącza telewizor, gdy przygotowuje się do spędzenia dnia. Kto żyje w prawdziwym świecie?
20 lipca 2019, o. Konstanty Bondaruk

Odejdź od nas!

Wielu ludzi odrzuca Jezusa Chrystusa, ponieważ wiara i wierność Mu wiążą się z szeregiem obowiązków i wymogów, jak chociażby prawość, rzetelność, sumienność i uczciwość w pracy oraz w życiu osobistym, wraz z rezygnacją z wielu rzeczy (Homilia w V niedz. po Pięćdziesiątnicy, 21 lipca).
19 lipca 2019, Piotr Sterlingow

Przyjaciele Boga: Starzec Józef Hezychasta

Sylwetki współczesnych świętych i starców, kontynuatorów tradycji Świętych Ojców.
18 lipca 2019, tłum. Gabriel Szymczak

Pokuta i wierność

Nasze życie na ziemi ma cel; nie czekamy tylko na to, aby iść do nieba. Zostaliśmy stworzeni, aby wypełnić się obecnością Boga - tak jak Krzew Gorejący był pełen ognia, tak jak Chrystus na Górze Przemienienia był pełen światła.
17 lipca 2019, tłum. Michał Diemianiuk

Kontemplując „Trójcę” Rublowa

4/17 lipca Cerkiew wspomina pamięć świętego mnicha Andreja Rublowa, ikonografa, najbardziej znanego z ikony Świętej Trójcy.
16 lipca 2019, tłum. Justyna Pikutin

Praca i modlitwa

Modlitwy potrzebują wszyscy. To wspólny trud wszystkich wierzących dusz. Modlić się trzeba wszędzie, to znaczy i podczas pracy, i podczas odpoczynku. Modlić się można zawsze.
15 lipca 2019, POPteologia

POPteologia #3 - know how - w cerkwi

Marcin Abijski opowiada o tym jak wygląda budynek cerkwi z zewnątrz i wewnątrz, dlaczego kopuły cerkwi często przypominają kształtem cebulę, jak zachowywać się w cerkwi, w jakim celu zapalane są świece oraz dlaczego nie każdy może wejść do prezebiterium.
<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|