cerkiew.pl

20 lipca 2016, tłum. Dominika Kovačević

„Żywym jest Pan Bóg… przed Którym staję” – metropolita Aleppo Paweł (Jazidżi) na święto proroka Eliasza

Metropolita Aleppo Paweł – porwany przez syryjskich rebeliantów w kwietniu 2013 roku, i rodzony brat patriarchy antiocheńskiego Jana X, który za miesiąc odwiedzi nasz kraj – zastanawiając się nad jednym zdaniem wypowiedzianym przez proroka Eliasza, odpowiada, kim jest prawdziwy prorok, i czym jest prawdziwe prorokowanie. A to, wbrew pozorom, nie jest tylko historia biblijna – to dotyczy każdego z nas.
13 lipca 2016, tłum. Katarzyna Draniewicz

Tajemnica śmierci

Kolejny tekst z cyklu "Każdy dzień - prezent od Boga" skłania do refleksji o śmierci, tajemnicy z nią związanej, życiu wiecznym i nagrodzie, jaka czeka wszystkich miłujących Boga.
11 lipca 2016, tłum. Dominika Kovačević

Święty Józef Damasceński – synaksarion

Synaksarion męczennika-kapłana Patriarchatu Antiocheńskiego. Wraz z nim życie za Chrystusa w 1860 roku w Damaszku oddało kilka tysięcy prawosławnych syryjskich chrześcijan.
11 lipca 2016, tłum. Dominika Kovačević

Bóg nie jest więźniem tekstu – esej o. Jerzego Massuha

Czy teksty podstawowe dla naszej wiary, tj. Pismo Święte i kanony ułożone w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, są nienaruszalne? Czy zawsze należy je odczytywać dosłownie? Czy zabiegając o ortodoksję, nieświadomie odzieramy z Boskości święte teksty, czyniąc je ludzkimi, a jednocześnie nie dla ludzi? Arabski teolog w swoim eseju pochyla się nad tymi pytaniami.
08 lipca 2016, Katarzyna Jaworowska

Dzień pamięci św. św. Piotra i Febronii

Żyjący na przełomie XII i XIII wieku święci Piotr i Febronia są patronami młodych małżeństw oraz proszących o błogosławieństwo na wstąpienie w związek małżeński. Cerkiew wspomina tych świętych 8 lipca (25 czerwca).
06 lipca 2016, tłum. Karion Szeszko

Miłość oświeca

Część 8. czytań pt. "Każdy dzień - prezent od Boga": Jak strasznie i chłodno robi się na myśl o tym, jak łatwo możemy przestać kochać! Któż z nas nie irytuje się, nie wynosi się ponad bliźniego, nie stawia na swoim, nie ma złych myśli?
04 lipca 2016, Natalia Walicka

XXV Piesza Pielgrzymka do Jabłecznej – refleksje pielgrzyma

Piesze pielgrzymowanie to rzecz wspaniała i unikalna w dzisiejszych czasach. Zastanówmy się chwilę – kto w czasach konsumpcjonizmu i skrajnych wygód chciałby przejść 200 km z kilkunastoma obcymi osobami, nie mając gwarancji wygodnego łóżka i kolacji? Co nas do tego skłania?
01 lipca 2016, tłum. Anna Nazaruk

O poście apostolskim

Początki postu apostolskiego (piotrowego) datuje się na wczesne lata istnienia Cerkwi. Pierwsze wzmianki o nim można odnaleźć w pismach św. Atanazego Wielkiego. Jaka jest historia postu apostolskiego?
01 lipca 2016, ks. Doroteusz Sawicki

W poszukiwaniu począków chrześcijaństwa na ziemiach polskich

W bieżącym roku Polska świętuje rocznicę 1050-lecia chrztu Polski. A co było przed Mieszkiem I? Gdzie możemy odnaleźć pierwsze ślady chrześcijaństwa na ziemiach polskich?
29 czerwca 2016, tłum. Dominika Kovačević

Chrześcijaństwo w jedności i różnorodności – o. Jerzy Massuh na święto apostołów Piotra i Pawła

Prezentujemy kazanie kolejnego arabskiego teologa prawosławnego o. Jerzego Massuha, wygłoszone na święto ap. Piotra i Pawła – założycieli i patronów Patriarchatu Antiocheńskiego.
|<  <<  <  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42    >  >|
Error: Zapytanie niepoprawne
-->