cerkiew.pl

11 października 2016, tłum. Justyna Pikutin

Źródło radości

Zapraszamy do lektury kolejnego komentarza do Pisma Świętego z cyklu "Każdy dzień - prezentem od Boga", który odnosi się do historii nawróconego dworzanina opisanej w Dziejach Apostolskich.
10 października 2016, tłum. Dominika Kovačević

„Tam gdzie Serb, tam i Slava” – co to jest serbska tradycja Slavy?

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów serbskiej tradycji prawosławnej jest tzw. Slava. To święto patrona rodziny, dziedziczonego po linii męskiej od ponad tysiąca lat. Pierwsza część artykułu to teologiczno-historyczne objaśnienie tej tradycji, druga zaś mówi o tym, jak ona wygląda dzisiaj.
09 października 2016, tłum. Anna Kindziuk

Ascetyzm wschodni i buddyzm versus chrześcijaństwo prawosławne

Przedstawiamy Państwu tekst porównujący w skrócie ascezę wschodnio-azjatycką i prawosławną. Na Zachodzie buddyzm i inne wschodnie religie są modne już od dekad, w Polsce zyskują one na popularności. Niektórzy widzą podobieństwo wschodniego chrześcijaństwa i buddyzmu. Autor w swoim tekście stara się ukazać, że zarówno te dwie drogi, jak i ich cele, są zupełnie różne.
09 października 2016, tłum. Anna Dyjakowska

Poznajcie Pana

Zapraszamy do lektury kolejnego komentarza do Pisma Świętego z cyklu "Każdy dzień - prezentem od Boga": Gdy wzywamy Pana w naszej niemocy, czy jesteśmy gotowi Go poznać pod jakimkolwiek obliczem by się nam nie objawił? Modlimy się, nie dając Mu możliwości takiej odpowiedzi na nasze modlitwy, jakiej sobie życzy.
02 października 2016, tłum. Dominika Kovačević

Kilka słów o „śmierci miłosiernej”, czyli eutanazji – metropolita Trypolisu i Al-Koury Efrem (Kyriakos)

W języku arabskim eutanazję określa się eufemistycznym zwrotem „śmierci miłosiernej”. Jednakże jeden z libańskich biskupów prawosławnego Patriarchatu Antiocheńskiego, metropolita Trypolisu i Al-Koury Efrem (Kyriakos) w swoim krótkim artykule odpowiada, jakie jest chrześcijańskie podejście do tego zagadnienia.
28 września 2016, tłum. Anna Dyjakowska

O wierze

Prezentujemy fragment na dziś z cyklu czytań "Każdy dzień - prezentem od Boga", w którym autor opisuje na czym polega prawdziwa wiara odnosząc się do przykładów z Pisma Świętego.
27 września 2016, tłum. Justyna Pikutin

Nasz krzyż i nasze zmartwychwstanie

Zapraszamy do lektury kolejnego komentarza do Pisma Świętego z cyklu "Każdy dzień - prezentem od Boga": Kiedy rozbrzmiewa ta cerkiewna pieśń, wszyscy, pokornie kłaniając się przed krzyżem, powinniśmy przyjmować go w zupełności w teraźniejszości i w przyszłości, we wszystkim co Bóg przeznaczył nam przejść.
21 września 2016, Natalia Walicka

Narodzenie Najświętszej Marii Panny

Święto to należy do nieruchomych świąt z liczby dwunastu wielkich, dorocznych świąt i obchodzone jest 8/21 września. Jest to pierwsze święto od początku roku cerkiewnego rozpoczynającego się 14 września. Poświęcone jest "początkowi naszego zbawienia", narodzinom Bożej wybranki mającej stać się Matką Zbawiciela.
21 września 2016, tłum. Justyna Pikutin

Kończąc dzień….

Zapraszamy do lektury kolejnego komentarza do Pisma Świętego z cyklu "Każdy dzień - prezentem od Boga", w którym autor odnosi się do alegorii końca dnia, jako końca życia.
20 września 2016, tłum. Karion Szeszko

Chwała od Boga i chwała od ludzi

Przedstawiamy Państwu felieton ihumena Nektariusza (Morozowa) o powszechnym problemie uzależnienia swojego samopoczucia i własnej wartości od opinii innych ludzi oraz o tym, jak sobie z tym radzić.
|<  <<  <  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42    >  >>  >|
Error: Zapytanie niepoprawne
-->