WIADOMOSCI.CERKIEW.PL

09 kwietnia 2016, tłum. Anna Kindziuk

Wiara i cierpienie – metropolita Aleppo Paweł (Jazidżi) na Niedzielę św. Jana Klimaka

Przedstawiamy Państwu kazanie metropolity Aleppo Pawła (Jazidżiego) na czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Hierarcha, nawiązując do Ewangelii tego dnia (Mk 9, 17-31) mówi o problemach dzisiejszego świata oraz o tym, jak można je rozwiązać. Jednocześnie przypominamy, że od kiedy władyka Paweł został porwany w kwietniu przed trzema laty, nie pojawiły się żadne wiarygodne informacje o jego losie.
08 kwietnia 2016, tłum. Anna Dyjakowska

Po co przestrzegać przykazań?

Nasze czasy są niesprawiedliwe w stosunku do wielkiego błogosławieństwa, które dał nam Bóg. Do błogosławieństwa przykazań. Nasze czasy uważają, że przestrzeganie przykazań to mechanicystyczna, powierzchowna etyka, a rozmowa o przestrzeganiu przykazań to moralizatorstwo prowadzące do hipokryzji. Jednak naprawdę jest zupełnie inaczej.
06 kwietnia 2016, tłum. Justyna Pikutin

Zwiastowanie Przenajświętszej Bogurodzicy

"Raduj się, łaską obdarowana, Pan z Tobą. Błogosławiona jesteś między niewiastami" (Łk 1, 28). Zwiastowanie – to dzień Dobrej Nowiny o tym, że w całym rodzie ludzkim znalazła się Dziewica, tak głęboko zdolna do posłuszeństwa i zaufania, że może porodzić Syna Bożego. Wcielenie Syna Bożego to z jednej strony dzieło miłości Bożej – krzyżowej, czułej, zbawiającej – i Bożej siły, ale przy tym wcielenie Syna Bożego jest wynikiem ludzkiej woli.
06 kwietnia 2016, tłum. Natalia Walicka

Nasze skrzydła

Część 4. czytań pt. "Każdy dzień - prezent od Boga": Istnieje poetycka legenda o tym, jak zostały stworzone ptaki. Te miłe stworzenia, które władały cudownym głosem i wypełniały przestrzeń dźwięcznymi pieśniami, zdobiły piękne piórka. Niestety nie mogły one szybować w dalekiej powietrznej przestrzeni, bo nie posiadały skrzydeł. Wtedy Pan Bóg je stworzył, pokazał ptaszkom i powiedział: „Weźcie ten ciężar i nieście go na sobie”.
05 kwietnia 2016, tłum. Justyna Pikutin

Myśli o bojaźni Bożej

Przedstawiamy Państwu myśli świętych, m.in. ojców Cerkwi o bojaźni Bożej. Człowiek, który postanowił przejść drogę swojego życia z wewnętrzną rozwagą, przede wszystkim powinien odczuwać tę bojaźń, która jest początkiem mądrości. W jego rozumie zawsze powinny być zakodowane te prorocze słowa: „Służcie Panu z bojaźnią i weselcie się, z drżeniem złóżcie mu hołd” (Ps 2, 11).
03 kwietnia 2016, tłum. Anna Jawdosiuk-Małek

Święty Jan z Damaszku na Niedzielę Adoracji Krzyża

Przedstawiamy Państwu wykład św. Jana Damasceńskiego nt. adoracji Krzyża Świętego. Jan Damasceński był ostatnim wielkim Ojcem Cerkwi. Będąc mnichem Jan napisał szereg utworów i pieśni po dzień dzisiejszy używanych przez Cerkiew prawosławną. Uważany jest za świętego zarówno przez Kościół prawosławny jaki i rzymskokatolicki.
02 kwietnia 2016, tłum. Dmitry Lukashevich

Kazanie Siergieja Awierincewa

Przedstawiamy Państwu kazanie wygłoszone przez Siergieja Awierincewa w Soborze Włodzimierskim (dziś Monaster Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej w Moskwie) 21 marca 1993 roku na Liturgii po Ewangelii w Niedzielę Adoracji czcigodnego i życiodajnego Krzyża.
02 kwietnia 2016, tłum. Dominika Kovačević

Metropolita Góry Liban Jerzy (Khodr) na Niedzielę Pokłonu Krzyżowi

W swym kazaniu arabski hierarcha na przykładzie kilku liturgicznych zwyczajów i słów Ewangelii wyjaśnia znaczenie Krzyża jako wzoru w połowie Wielkiego Postu w ramach pokrzepienia, a także przygotowania do przeżycia i zrozumienia wydarzeń Wielkiego Tygodnia i Paschy.
02 kwietnia 2016, tłum. Natalia Walicka

Sposób uzdrowienia

Część 2. czytań pt. "Każdy dzień - prezent od Boga": Istnieje tylko jeden sposób na wyleczenie rany serca – obrócić je do Boga, zapomnieć się w Nim i wstać - w Jego Imię na pomoc innym.
01 kwietnia 2016, tłum. Natalia Walicka

Przyjmijmy w serce Chrystusa

Część 1. czytań pt. "Każdy dzień - prezent od Boga": Zdarzają się czasy mroczne, ciężkie, kiedy jawnie króluje władza ciemności i zwycięstwo wydaje się być po stronie wrogów Chrystusa. Bóg dopuszcza przybicie Syna Bożego do Krzyża i złożenie Jego do grobu, który zamyka się na Nim jakby na zawsze. Widzimy wielki kamień i pieczęć nad tą mogiłą. Nad tym widokiem rozpaczają apostołowie.
|<  <<  <  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255    >