cerkiew.pl

Aktualności


08 listopada 2016, Aleksander Wasyluk

Przyślij swoje zdjęcia do wystawy „Kolory Prawosławia.Polska”. Pomóż w organizacji wystaw

W związku z otrzymaniem dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację wystawy „Kolory Prawosławia. Polska” w Finlandii, Litwie i Rosji zachęcamy do nadsyłania zdjęć, które wzbogacą nową edycję projektu.
07 listopada 2016, Dominika Kovačević

Paryż: otwarcie Centrum Kultury Prawosławnej

Dziewiętnastego października br. w Paryżu po ponad 10 latach starań otwarto Rosyjskie Prawosławne Centrum Duchowo-Kulturowe.
07 listopada 2016, Oprac. Stefan Dmitruk

Ks. Mirosław Filimoniuk (Białystok): Kazanie w dniu św. Dymitra z Salonik

W dniu pamięci św. Dymitra z Salonik zachęcamy do lektury kazania przygotowanego przez ks. Mirosława Filimoniuka.
07 listopada 2016, tłum. Anna Jawdosiuk-Małek

O ile lepiej jest uczyć życiem, niż słowami - pouczenia serbskiego starca Tadeja

6 /19 października 1914 roku urodził się słynny serbski duchowny, jeden z najbardziej szanowanych starców Serbskiej Cerkwi Prawosławnej XX wieku. Archimandryta Tadej otrzymał dary nieustannej modlitwy, pokory, miłości, widzenia przyszłości i duchowej roztropności. Publikujemy fragmenty z książki "Archimandryta Tadej Witownicki".
07 listopada 2016, protodiakon Wiaczesław Perek

Arcybiskup Jakub z wizytą w Rosji

W dniach 4–7 listopada arcybiskup Jakub przebywał w Moskwie. Powodem złożenia wizyty w Rosji delegacji naszej Cerkwi były uroczyste obchody 50–tej rocznicy odnalezienia Supraskiego Irmologionu.
07 listopada 2016, Jarosław Bałło

Uroczystości na św. Górze Grabarce

6 listopada br. w Monasterze świętych Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce odbyły się obchody święta Ikony Bogurodzicy „Wszystkich Strapionych Radość”. Ikonie tej poświęcona jest jedna z trzech cerkwi należących do kompleksu monasterskiego. W trakcie Świętej Liturgii metropolita Sawa udzielił święceń kapłańskich ks. diakonowi Dionizemu Rusnakowi.
07 listopada 2016, ks. W. Kaniuk

Poświęcenie pomnika w Ropkach

W miejscowości Ropki, na znajdującym się tam cmentarzu parafii prawosławnej w Hańczowej, jak co roku w pierwszą sobotę miesiąca listopada – w Sobotę św. Dymitra – odprawione zostało nabożeństwo żałobne – Parastas – za wszystkich tam spoczywających przodków.
06 listopada 2016, Adrian Kazimiruk

Zespół Stebło wyróżniony w Patriarszym Międzynarodowym Festiwalu Bożonarodzeniowe Pieśni Narodów Świata

W drugiej połowie października ogłoszono wyniki Patriarszego Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chrześcijańskiego Świata w konkursie „Bożonarodzeniowe pieśni narodów świata”.
05 listopada 2016, tłum. Dominika Kovačević

Chrześcijaństwo w zderzeniu z cierpieniami i śmiercią – metropolita Aleppo Paweł (Jazidżi)

Przedstawiamy Państwu kazanie metropolity Aleppo Pawła (Jazidżiego) dotyczące perykopy z Ewangelii św. Łukasza (8, 41-55). Tekst zarówno odpowiada treści tej soboty wg starego stylu (Sobota Św. Dymitra – dzień modlitw za zmarłych), jak i jutrzejszej niedzieli wg nowego stylu (kiedy czytana jest ta Ewangelia).
04 listopada 2016, Jarosław Charkiewicz

Nagroda dla albumu Mariusza Wideryńskiego

2 listopada br. w Moskwie odbyła się uroczystość wręczenia nagród organizowanego od 2005 r. jedenastego otwartego konkursu wydawców „Oświecenie przez książkę”. W tym roku jedną z nagrodzonych książek była album z fotografiami Mariusza Wideryńskiego pt. „Duchowość Prawosławia”.
|<  <<  <  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88    >  >>  >|