cerkiew.pl

Wystawa "Metropolita Dionizy Waledyński - człowiek Niepodległej"

Warszawa, ul. św. św. Cyryla i Metodego, 28.10-28.11.2018,

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, Warszawska Metropolia Prawosławna, ma przyjemność zaprezentować wystawę poświęconą wyjątkowej osobie w dziejach Kościoła prawosławnego w Polsce, a mianowicie Jego Eminencji metropolicie Dionizemu Waledyńskiemu.

Metropolita Dionizy to ważna postać Kościoła i państwa doby dwudziestolecia międzywojennego, jak i czasu II Wojny Światowej. To wybitny hierarcha, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pierwszy metropolita Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, którego życie i trud nierozerwalnie związane są z losami Rzeczypospolitej Polskiej. Przygotowana wystawa w jakimś stopniu będzie wystawą osobistą, dającą możliwość spotkania z wielkim mężem polskiego prawosławia, jakim niewątpliwie jest metropolita Dionizy Waledyński.

Wystawa: „Metropolita Dionizy Waledyński – człowiek Niepodległej” została przygotowana w oparciu o materiał fotograficzny Warszawskiej Metropolii Prawosławnej, ks. Atanazego Semeniuka – najbliższego współpracownika metropolity Dionizego, wzbogacony zdjęciami ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Prezentowana wystawa będzie hołdem wdzięczności metropolicie Dionizemu za jego życie, dokonania oraz służbę Bogu i Ojczyźnie.

Wystawę „Metropolita Dionizy Waledyński – człowiek Niepodległej” można oglądać od niedzieli 28 października br., w Centrum Kultury Prawosławnej przy ul. Cyryla i Metodego 4 do 28 listopada.