cerkiew.pl

Spektakl o ojcu Konstantym Bajko

Supraśl Akademia Supraska, 19.10.2018, g. 19:00

Zapraszamy na spektakl o niezłomnym duchownym - ojcu Konstantym Bajko.

„A J C I E C K A N S T A N C I N B A J K O”

w wykonaniu Teatru z Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce
na podstawie książki Doroteusza Fionika
oraz tekstów abp Jeremiasza i o. Arkadiusza Barańczuka

19 października 2018 o 19:00 – 20:00


Akademia Supraska
ul. Klasztorna 1, 16-100 Supraśl


adaptacja, reżyseria: Joanna Troc
przygotowanie wokalne: Ewa Lukianiuk
multimedia: Maksym Fionik
występują: Ola Busłowska, Jacek Drużba, Ewa Iwaniuk, Kacper Keczyński, Kola Keczyński, Ewa Kot, Paweł Janucik, Dominika Puc, Julia Skorbiłowicz, Piotrek Świderski, Marysia Tarasiuk
muzyka na żywo: Ewa Kot, Julia Skorbiłowicz, Piotr Świderski, Jacek Drużba

Spektakl opowiada o postaci wyjątkowego, niezłomnego duchownego – ojca Konstantego Bajko – teologa, nauczyciela, lekarza. Służył w bardzo trudnych czasach. Wiek XX dla Kościoła Prawosławnego był wiekiem prześladowań i męczeństwa. Wielu duchownych i wiernych zostało bezpośrednio dotkniętych przez ograniczenia lub wręcz dyskryminację, czasami bardzo bolesną… W takich czasach imponował odwagą, dogłębną wiedzą teologiczną, zdolnością niezależnego myślenia i bezkompromisowego świadczenia o swojej wierze.

Teatr z Muzeum Białoruskiego - to koleżeńska grupa licealistów z Hajnówki i Bielska Podlaskiego, których łączy zamiłowanie do teatru, muzyki, poszukiwania swoich korzeni. Łączy ich również to, że nie boją się trudnych tematów i śmiało o nich mówią na deskach teatru. Opiekunem artystycznym Teatru z Muzeum Białoruskiego jest Joanna Troc - aktorka i pomysłodawczyni Teatru Czrevo. Teatr z Muzeum Białoruskiego działa od 2012 roku - wystawiając spektakle na podstawie białoruskich autorów współczesnych oraz klasyków. Inspirują się również lokalną tradycją i historią. W ich repertuarze znalazły się spektakle: "[nie]paszancavała" Sokrata Janowicza, "Paulinka" Janki Kupały, "Bieżeńcy" Bożeny Diemjaniuk, "Ostatni świadkowie" Świetłany Aleksijewicz, "Romeo i Julia po białorusku" Szekspira w przekładzie Kanrada Krapiwy.

Wstęp wolny!