cerkiew.pl

Premiera filmu pt. "Śladami mistrzów. Nowosielski na Podlasiu".

Białystok, 25.10.2017, g. 18:00,

25 października o godzinie 18:00 w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbędzie się premiera filmu pt. "Śladami mistrzów. Nowosielski na Podlasiu".

Dokument ten ma przybliżyć mieszkańcom naszego regionu postać wybitnego malarza - Jerzego Nowosielskiego - przede wszystkim przez pryzmat jego powiązań z Podlasiem.

Będzie to podróż od lat 50-tych do połowy 90-tych po miejscach gdzie pracował ten krakowski artysta. Nie zabraknie również wspomnień dotyczących jego uczestnictwa na obozach ikonograficznych czy białostockich wystawach.

Przy okazji przybliżone będą podlaskie projekty dwóch innych artystów - Adama Stalony-Dobrzańskiego i Aleksandra Grygorowicza - którzy razem z Nowosielskim wypełniali pustkę w czasie kryzysu powojennej sztuki sakralnej.

Dzięki działaniu tej trójki na Podlasiu powstało wiele wybitnych realizacji, które – poza kilkoma wyjątkami – są mało znane mieszkańcom Podlasia. Film ma uświadomić nam, że obcujemy ze sztuką o dużych walorach artystycznych.

Odwiedzimy Gródek, Jałówkę, Michałowo, Dojlidy, Grabarkę, Hajnówkę, Klejniki, Orzeszkowo, Grodzisk, Bielsk , ale i Kraków. Będzie można też usłyszeć wypowiedzi ludzi związanych ze sztuką i Jerzym Nowosielskim (m.in. dr Krystyna Czerni, o. Henryk Paprocki, prof. Jerzy Uścinowicz).

Za oprawę muzyczną odpowiedzialne są znakomite chóry - Olsztyński Bel Canto i Supraski Chór Kameralny im. Bogdana Onisimowicza.

Nie wszystkie wspaniałe realizacje się zachowały, wiele zostało bezmyślnie zniszczonych lub odrzuconych. Dorobek Nowosielskiego stanowi wielką wartość artystyczną, którą trzeba szanować i która może stać się wstępem do zwiększenia samoświadomości i budowania tożsamości regionalnej na bazie sztuki.

Premierze dokumentu (a także innym pokazom) towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna, na której zobaczyć będzie można fragmenty realizacji Nowosielskiego z podlaskich świątyń.

Film wyprodukowało Stowarzyszenie Orthnet. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2017. Projekt wsparli finansowo również Gmina Gródek, Miasto Hajnówka i Miasto Bielsk Podlaski.

Partnerami projektu jest Prawosławny Serwis Internetowy Cerkiew.pl, Orthphoto.net, a także 3FORM i Książnica Podlaska.