Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe Lublina

Lublin, 20-22.05.2016

Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe Lublina to trzydniowy festiwal, który odbędzie się w dniach 20 – 22 maja 2016 roku (piątek – niedziela) w Lublinie. Jest to znaczące wydarzenie na scenie kulturalnej Lublina, którego organizatorami są Lubelski Instytut Kultury Prawosławnej, Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska oraz Bractwo świętych Cyryla i Metodego.

Szczegółowy program:

20 maja 2016 r. Temat wiodący: Kulturowa tożsamość Lublina. Spotkanie Wschodu i Zachodu

Pierwsza część to konferencja popularno-naukowa składająca się z cyklu trzech wykładów:
- Wiara, kult, kultura – źródła wielokulturowości Lublina. - prof. dr hab. Krzysztof Leśniewski (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)
- Renesans lubelski. Spotkanie kultur europejskiego Wschodu i Zachodu. - prof. dr hab. Irena Rolska (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)
- Kaplica Zamkowa Trójcy Świętej – synteza ducha i sztuki chrześcijańskiej. - dr Andrzej Frejlich (historyk sztuki, bizantynista z Lubelskiego Muzeum w Lublinie).

Po zakończeniu wykładów w Kaplicy Zamkowej Trójcy Świętej będzie miał miejsce koncert pieśni prawosławnych w stylu bizantyńskim w wykonaniu Chóru Żeńskiego Monasteru Opieki Matki Bożej w Turkowicach.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w godzinach 16.00 – 19.00 na Zamku Lubelskim.


21 maja 2016 r. Temat wiodący: Ikona – okno wieczności otwarte na teraźniejszość

Na początku drugiego dnia festiwalu będzie miał miejsce finał konkursu Ikona jako okno rozmowy z Bgiem dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Lublina.

Następnie ok. godz. 10.30 rozpocznie główny blok tematyczny, poświęcony pisaniu ikon i wykład wprowadzający Rozumienie ikony w trzech wymiarach: teologicznym, jako dzieła sztuki oraz rola ikony w liturgice (ikonostas) i pobożności osobistej. Następnie około godz. 11.30 rozpoczną się warsztaty prezentujące od strony praktyki ikonopiscy kolejne etapy powstawania ikony.

Wykład i warsztaty poprowadzi Jan Grigoruk, historyk sztuki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), teolog (Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie), absolwent Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim. Jan Grigoruk praktykuje pisanie ikon przy Monasterze Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu.

W przerwach między zajęciami będzie można skosztować tradycyjnych wybranych potraw z regionu południowego Podlasia z możliwością zobaczenia jak są przygotowywane. Potrawy będzie przyrządzać Koło Gospodyń „Aktywne Kobiety” z Jabłecznej.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w godzinach 10.00 – 16.00 w Centrum Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej przy ul. Ruskiej 15 w Lublinie.


22 maja 2016 r. Temat wiodący: Śpiew cerkiewny – duchowy zachwyt nad niestworzonym pięknem

Od 9.00 do 19.30 są planowane trzy wydarzenia, które odbędą się w dwóch różnych lokalizacjach.

Boska Liturgia w Cerkwi Katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie, w czasie Liturgii, która rozpoczyna się o godz. 9.00 oprawę muzyczną stworzą: w rycie współczesnym – Chór Lubelskiej Katedry oraz w rycie bizantyńskim – Chóru Żeńskiego Monasteru Opieki Matki Bożej w Turkowicach.

Warsztaty wokalne. Po Liturgii o godz. 11.30 w Centrum Diecezjalnym przy lubelskiej cerkwi katedralnej przy ul. Ruskiej 15 rozpoczną się warsztaty, prezentujące różne ryty historyczne śpiewu cerkiewnego, prowadzone przez kantora chóru katedralnego – Andrzeja Boubleja oraz dyrygentkę, prowadzącą Chór Żeńskiego Monasteru z Turkowic – Siostrę Eufalię.

Koncert galowy. Wieczorem o godz. 18.00 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przy ul. Jaczewskiego 4 odbędzie się uroczysty koncert galowy z udziałem dwóch renomowanych wykonawców zagranicznych: Chóru Soboru Zmartwychwstania Pańskiego w Brześciu (Białoruś) oraz Męskiego Chóru Patriarchatu Serbskiego Cerkwi pw. św. Sawy w Belgradzie (Serbia).


Na wszystkie festiwalowe imprezy wstęp wolny.

Festiwal „Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe Lublina” zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin. Jest to impreza partnerska festiwalu "Wielokulturowy Lublin", realizowanego przez Centrum Kultury w Lublinie.


Szczegóły w serwisie internetowym festiwalu www.likp.pl oraz na Facebooku.