cerkiew.pl

"OBRAZ" - II Dzień Festiwalu „Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe Lublina”

Centrum Diecezji Lubelsko-Chełmskiej w Lublinie, ul. Ruska 15 / Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, ul. Zamkowa 9, 16.06.2018, g. 10:00,

„Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe Lublina” to trzydniowy festiwal, którego III edycja odbędzie się w dniach 15 – 17 czerwca 2018 roku (piątek – niedziela) w Lublinie. Analogicznie do poprzednich edycji każdego dnia zostanie zaprezentowane wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe Lublina z innej perspektywy:
 
OBRAZ
ikonograficznej

OBRAZ to leitmotiv drugiego dnia festiwalu w sobotę 16 czerwca 2018 roku. Wszystkie wydarzenia odbędą się w godzinach 10.00 – 17.00 w Centrum Diecezji Lubelsko-Chełmskiej i na Zamku Lubelskim.

Temat wiodący drugiego dnia to:
Freski w kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim jako inspiracja w praktyce ikonograficznej
Wykłady ikonograficzne


10:00 – 11:30 Pierwsza część zajęć to wykład pt. „Ikonografia Bogurodzicy”, który poprowadzi ks. prof. Jerzy Tofiluk, rektor Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Wykład odbędzie się w Centrum Diecezjalnym przy ul. Ruskiej 15 w Lublinie.

12.00 – 13:30 Druga część to zajęcia studyjne pt. „Ikonograficzny kanon świątyni bizantyńskiej i jego konkretyzacja w kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim”, które poprowadzi dr Andrzej Frejlich, kustosz Kaplicy Zamkowej. Zajęcia odbędą w kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim przy ul. Zamkowej 9 w Lublinie.
Warsztaty ikonograficzne

14.00 – 17.00 Po zakończeniu wykładów i przerwie na lunch (ok. 13.30 – 14.00) odbędą się zajęcia warsztatowe pt. „Sztuka pisania ikon – warsztaty dobrych praktyk w pisaniu ikon”, które poprowadzą: Rafał Wojewódzki i Anna Piasecka z Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim, najstarszej i najbardziej renomowanej tego typu szkoły w Polsce. Zajęcia odbędą się w Centrum Diecezjalnym przy ul. Ruskiej 15 w Lublinie.
 
Organizatorzy:
+
Lubelski Instytut Kultury Prawosławnej
+
Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska
+
Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego
+
Bractwo św. św. Cyryla i Metodego
+
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
 

Lublin od początków swego istnienia był miastem wielu narodowości, religii i kultur, czego wyrazem jest bogate dziedzictwo materialne i duchowe. Jednym z istotnych komponentów wielokulturowości Lublina jest jego dziedzictwo wschodniosłowiańskie, stanowiące pomost kulturowy pomiędzy Wschodem i Zachodem Europy.

W roku 2018 przypadają dwie ważne rocznice: 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, a także 600-lecie powstania unikalnych wschodniochrześcijańskich fresków w kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Z tego powodu chcemy zaprezentować wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe naszego miasta w kontekście tych ważnych wydarzeń.

Wydarzenie na facebook

więcej informacji: likp.pl

I Dzień festiwalu "SŁOWO" / III Dzień festiwalu "ŚPIEW"