cerkiew.pl

Zaproszenie do Zaleszan na wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę cerkwi

2019-07-24

Zaproszenie na święto Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę cerkwi św. Katarzyny w Zaleszanach

W dniach 26 - 27 lipca br. wspólnota monastyczna w Zaleszanach po raz czwarty obchodzić będzie święto Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej. Tegoroczne uroczystości będą momentem historycznym w życiu Żeńskiego Domu Zakonnego, gdyż z błogosławieństwa Metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy wmurowany zostanie kamień węgielny pod budowę pierwszej w Polsce cerkwi pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

W związku z tym siostry zapraszają wszystkich wiernych na wspólną modlitwę.

Harmonogram uroczystości.

Decyzją Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy święto Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej obchodzone jest w ostatnią sobotę lipca.

Historia ikony rozpoczyna się w 2013 roku, kiedy to pewnej osobie ukazała się sama Matka Boża w trakcie Boskiej Liturgii, odprawianej w Żeńskim Domu Zakonnym pw. św. Katarzyny w Zaleszanach. Człowiek ten miał poważny problem zdrowotny. Przyjechał do monasteru, żeby modlić się w tej właśnie intencji. Podczas kanonu eucharystycznego ujrzał na tle jednej z ikon Matki Bożej, znajdującej się w tymczasowej cerkwi, samą Bogarodzicę w otoczeniu siedmiu aniołów. Na dole ikony z jednej strony był płonący dom, a z drugiej trójka małych dzieci, również w ogniu. Po powrocie do domu człowiek ten zauważył, że choroba ustąpiła. Następnie we śnie słyszał kilkukrotnie miły głos kobiety, nakazujący napisanie takiej ikony. Podyktowany też mu został troparion: Radujsia, Błahodatnaja Bohorodice Diewo, wieś Zaleszany ot unicztożenija wrażyja sochraniła jesi, i nas nynie prosiaszczych Twojeja pomoszczy i zastuplenija, ot diawolskich kozniej zaszczyti, moliaszczy Syna Twojeho i Boha naszego, pomiłowati duszy nasza. (tłum. Raduj się, pełna łaski Matko Boża Dziewico, wieś Zaleszany od wrogiego zniszczenia ochroniłaś, i nas teraz proszących o Twą pomoc i opiekę, uchroń od diabelskich pułapek, błagając Syna Twego i Boga naszego, aby zmiłował się nad naszymi duszami.)

W swej treści ikona nawiązuje bezpośrednio do tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w Zaleszanach w 1946 roku, kiedy to żołnierze dowodzeni przez Romualda Rajsa ps. „Bury”, podpalili wieś i dokonali bestialskiego mordu na jej mieszkańcach za to, że byli prawosławni. Zginęło wówczas 17 osób, w tym dziewięcioro dzieci. W planach „Burego” mieli umrzeć wszyscy.

Poprzez to wydarzenie Przenajświętsza Bogarodzica jeszcze raz ukazuje, że jest naszą największą orędowniczką już od dwóch tysięcy lat i swoją opieką i troską otacza wszystkie swoje dzieci, niezależnie od tego, w jakim końcu świata by się nie znajdowały.

Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć budowę cerkwi pw. św. Katarzyny, mogą złożyć swoją ofiarę na monasterskie konto:

Żeński Dom Zakonny pw. św. Katarzyny
Zaleszany 21
17-250 Kleszczele

Konto: 18 8063 0001 0070 0706 5918 0001