polska: 22. Europejska Chrześcijańska Konferencja ds Internetu

22. Europejska Chrześcijańska Konferencja ds Internetu

20 lutego 2017

Temat tegorocznej konferencji: Internet jako przestrzeń publiczna. Rozszerzona rzeczywistość [augmented reality] i refleksja teologiczna dotycząca zagadnień istotnych w dyskusji publicznej [public theology].

ECIC (European Christian Internet Conference) to ekumeniczna sieć webmasterów kościelnych, duchownych internetowych, dziennikarzy, programistów, osób związanych z Kościołami chrześcijańskimi, a zarazem funkcjonujących w Internecie. Podczas każdej z konferencji uczestnicy poznają nowe możliwości Internetu, zastanawiają się nad tym jak Kościoły powinny funkcjonować w Internecie, czym są nowe media. Ostatnia konferencja (21-sza) w Göteborgu dotyczyła emocji w sieci, przedstawiono m.in. działania duszpasterzy internetowych.

Organizatorzy wywołując temat rozszerzonej rzeczywistości zwracają uwagę, że Kościoły były i są obecne w przestrzeni publicznej. Aktualnie świat cyfrowy rozszerza i przenika świat rzeczywisty: Pokemon Go, gry, aplikacje AR, gry 3D i komunikatory. Powstaje więc pytanie, jakie w tym świecie są możliwości dla Kościołów? Jak można "rozszerzyć" świat, by zanieść ludziom przesłanie o Bogu? Czy można posłużyć się rozszerzoną rzeczywistością lub wirtualną rzeczywistością jako narzędziem ewangelizacyjnym? W jaki sposób można ją wykorzystać? Jeśli Internet jest przestrzenią wymiany doświadczeń, poglądów politycznych i religijnych, to dlaczego nie miałby otwierać Kościołów jeszcze inaczej, rozszerzyć przestrzeń wspólnoty poza kościelne mury?

Nad powyższymi kwestiami oraz wieloma innymi pytaniami będą zastanawiać się uczestnicy konferencji w Polsce. Pomogą w tym wystąpienia:

- dr. Jerzego Sojki, wykładowcy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, który podejmie się refleksji teologicznej dotyczącej zagadnień istotnych w dyskusji publicznej [public theology];

- Piotra Baczyńskiego, twórcy i prezesa Immersion, który zaprezentuje możliwości wykorzystania AR i VR w obszarze pracy Kościołów;

- prof. Wojciecha Cellarego, informatyka, wykładowcy Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który przedstawi temat „Chrześcijanie w wirtualnej rzeczywistości”.

Znajdzie się również miejsce na prezentacje projektów uczestników konferencji oraz przegląd aktywności związanych z obchodami 500 lat Reformacji w Europie.

Konferencja prowadzona będzie w języku angielskim.

Stroną organizacyjną konferencji w Polsce zajmuje się Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce.

Program wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępny jest na stronie: http://www.ecic.mobi/

Koszt udziału w konferencji: 400 Euro (dla uczestników z Polski przewidziane jest dofinansowanie, można o to wystąpić przy rejestracji).

za: www.luteranie.pl / informacja na temat konferencji