polska: Obchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej w Krakowie

Obchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej w Krakowie

ks. Jarosław Antosiuk, ks. Jakub Dmitruk, 16 lutego 2017

 Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Szymona w dniach 10-12 lutego 2017 roku w Krakowie odbyły się Diecezjalne odchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej. Organizatorem tego wydarzenia było BMP diecezji łódzko–poznańskiej wspierane przez młodzież z sąsiedniej diecezji, przemysk -gorlickiej. W obchodach udział wzięła młodzież z różnych zakątków naszej diecezji jak i z całej Polski: Łodzi, Włocławka, Piotrkowa Trybunalskiego, Sosnowca, Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Białegostoku, Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Lublina, Bartnego, Kalnikowa, Gładyszowa, Regietowa, Morochowa, Łubników, Chełma, Narwi, Jagodników, Grabówki, Mińska Mazowieckiego, Tarnogrodu wraz z przedstawicielami zarządów bractw diecezji przemysko-gorlickiej, wrocławsko–szczecińskiej, białostocko–gdańskiej, warszawsko–bielskiej, lubelsko- chełmskiej i Zarządu Centralnego BMP - łącznie prawie 100 osób.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek od wspólnej modlitwy w krakowskiej Cerkwi Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, po której proboszcz parafii, ks. Jarosław Antosiku oficjalnie przywitał ojców duchowych: ks. Juliana Felenczaka, ks. Arkadiusza Barańczuka, ks. Jakuba Dmitruka, ks. Mikołaja Dziewiatowskiego i ks. diakona Pawła Korobiejnikova oraz całą zebraną młodzież. Ks. Jarosław odczytał Przesłanie, które skierował do zebranych Władyka Szymon.

„Drodzy Wy Nasi: Dziewczęta i Chłopcy…

Jedna z kolęd ogłasza: Mędrcy świata, monarchowie, dokąd tak śpieszycie? Powiedzcie że nam, królowie, chcecie ujrzeć Dziecię?!

I Wy, zebrani w pięknym Wawelskim Grodzie, na Szpitalnej ulicy, pośpieszyliście, by razem zobaczyć gdzie w Krakowie po prawosławnemu kłaniamy się Betlejemskiej Dziecinie i Jego Matce, Przenajświętszej Maryi, której to i cerkiew krakowska Zaśnięcia miano nosi. Bo także zechcieliście się razem, wespół spotkać w tym pokłonie Nowonarodzonemu, bo „Boh predwieczny narodywsia”, „W Wyfłyjemi narodywsia Messija Chrystos nasz i Boh nasz dla wsich nas nam narodywsia”.

Pomódlcie się, przystąpcie do sakramentów świętych: Spowiedzi i Priczastija, weźcie Boże Błogosławieństwo z naszego Krakowskiego Domu Bożego - dla niektórych z Was może i małego i dziwnego - bo w domu, bez wielkich kopuł i wielkich dzwonów. Pamiętajcie, każda nasza cerkiew, chram każdy to Betlejem i Jerozolima, to Żłobek i Grób Chrystusowy, skąd przyszło Zbawienie całemu światu!

Witam Was Wszystkich i Błogosławię, życzę Wam zdrowia i radosnych sukcesów we wszystkim, czym się zajmujecie, co robicie na codzień! Dobrego Wam Nowego Roku 2017!!! Zawsze z Bogiem bądźcie, zawsze z cerkwią, i w cerkwi, zawsze z naszymi prawosławnymi tradycjami, z mowami naszymi ojczystymi, z domami naszymi, z rodzicami, dziadkami, najbliższymi, rodzeństwem, przyjaciółmi! Kochajcie Wasze małe ojczyzny - miasta Wasze, duże i małe miejscowości Wasze! Poznajcie, choćby trochę piękny Kraków, to naprawdę urokliwe miasto, bo tutaj każdy krok to historia. Zauroczycie się Grodem Wawelskim, napewno, i - jestem przekonany - będziecie wiedzieć dlaczego My Wszyscy tak bardzo kochamy naszą krakowską ulicę Szpitalną numer 24!

Bóg z Wami wszystkimi! Szczęśliwie wracajcie do domów Waszych! Przekażcie moje podziękowania Rodzicom Waszym, iż Was wyprawili w tę podróż i na to spotkanie! Cieszę się, że zechcieliście być razem!!! Dziękuję Waszym Opiekunom Duchownym - Ojcom Proboszczom i Wikariuszom, że są z Wami, i w Krakowie i w Waszych Miejscach! Do nowych a miłych spotkań! Z serdecznością prawdziwą, Wasz Arcybiskup Szymon, ordynariusz łódzki i poznański.”

Po modlitwie przyszedł czas i na agapę, która przeciągnęła się do późnych godzin wieczornych. Młodzież śpiewała pieśni polskie, łemkowskie, ukraińskie, białoruskie, i rosyjskie. Nie zabrakło też i tańców, a co najważniejsze był to czas integracji i zawierania nowych znajomości i przyjaźni.

Kolejny dzień rozpoczął się od modlitw porannych w cerkwi. Po śniadaniu młodzież wysłuchała dwóch referatów: ks. Jakub Dmitruk - opowiedział zebranym o roli modlitwy w życiu człowieka, a ks. Mikołaj Dziewiatowski o „Naszym Prawosławiu”. Ożywiona dyskusję przerwał sygnał, że czas obiadu nastąpił. Następnym punktem programu był spacer – „prawosławnymi śladami” Krakowa. Na ul. Grodzkiej w Zakonie Sióstr Klarysek, młodzież miała możliwość zobaczenia dwóch ikon przechowywanych w skarbcu zakonu: pierwsza to ikona Bogurodzicy wykonana techniką mozaikową z XII w., a druga to ikona Bogurodzicy „Umilenija” (Eleusa) z XIV w. Ikony te nigdy nie są ogólnie dostępne, jedynie w drodze wyjątku i na osobistą prośbę ks. Jarosława Ksieni Zakonu zezwala na ich prezentację. Kolejnym celem spaceru była Katedra na Wawelu gdzie z życzliwości jej proboszcza ks. prałata mgr Zdzisława Sochackiego, podziwialiśmy wnętrze i krypty świątyni, a w szczególności Kaplicę Świętokrzyską z XV wiecznymi freskami bizantyjskimi wykonanymi przez mnichów pskowskich. O godz. 17:00 wszyscy zebrali się w Cerkwi na nabożeństwie Całonocnego czuwania, a tuż po nim na wspólnej kolacji, która zakończyła intensywny drugi dzień obchodów ŚDMP.

Trzeciego, ostatniego dnia, młodzież uczestniczyła w Świętej Liturgii w krakowskiej cerkwi, której przewodniczył Dziekan krakowski - ks. mitrat Sergiusz Dziewiatowski, wraz z ks. Jarosławem Antosiukiem i ks. Jakubem Dmitrukiem. Po nabożeństwie przedstawiciel młodzieży Arkadiusz Barańczuk podziękował proboszczowi za jego gościnę oraz wszystkim osobom, które poświęciły swój czas i siły przy organizacji wspólnego święta Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ostatnim punktem programu by wspólny obiad, podczas którego nastąpiło posumowanie spotkania młodzieży w Krakowie.

Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.