świat: Prace w Bazylice Zmartwychwstania w Jerozolimie - podsumowanie roku 2016

Prace w Bazylice Zmartwychwstania w Jerozolimie - podsumowanie roku 2016

Ks. Igor Habura, 02 stycznia 2017

Koniec starego i początek nowego roku to dobry czas na podsumowania. Warto więc podsumować to, co w minionym 2016 roku działo się w najświętszym mieście świata – Jerozolimie, a dokładnie w jej sercu – w Bazylice Zmartwychwstania.

Bazylika Grobu to najważniejsza świątynia chrześcijańska. Położona jest w Dzielnicy Chrześcijańskiej na Starym Mieście Jerozolimy, w miejscu męki, ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Pierwsza bazylika w tym miejscu została wybudowana w IV wieku z polecenia św. cesarza Konstantyna Wielkiego. Była ona trzykrotnie większa od współczesnej. Budowla konstantyńska została zniszczona przez Persów pod wodzą Chosrowa II Parwiza, który w 614 zdobył Jerozolimę. Za panowania cesarza Herakliusza Cerkiew – w mniejszych rozmiarach – odbudował patriarcha Modest. Bazylika została jednak doszczętnie zniszczona w 1009 roku na polecenie kalifa Al-Hakima. W 1099 roku krzyżowcy zdobyli Jerozolimę i na miejscu ruin wznieśli nową świątynię która stoi do dnia dzisiejszego.

Centrum Bazyliki Zmartwychwstania stanowi Kuwuklia – miniaturowa Cerkiew, w której wnętrzu znajduje się Grób Pański. Kuwuklia w obecnej postaci pochodzi z 1810 r. i powstała podczas odbudowy po pożarze, który zniszczył znaczną część bazyliki w 1808 r. Poprzednie wersje rotundy były kolejnymi replikami zastępującymi grób zburzony z rozkazu Al-Hakima w 1009 r.

W 2016 roku w Atenach na konsultacjach, w których uczestniczyli: arcybiskup Hieronim II, prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III, franciszkański kustosz Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa i ormiański patriarcha Jerozolimy Nurhan Manugian, a także eksperci, wskazano elementy konstrukcji kaplicy wymagające naprawy, a także czynniki wpływające na degradację jej stanu. Prace rozpoczęto 22 marca 2016 roku i mają zakończyć się wiosną 2017 roku. Prowadzi je zespół greckich naukowców z ateńskiej politechniki, wyspecjalizowanych w pracach nad zabytkami sakralnymi na Bliskim Wschodzie. Przez cały czas Grób Pański pozostanie dostępny dla pielgrzymów.

Marmurowa płyta grobu nie była podnoszona od przebudowy z początku XIX wieku, aż do października 2016, kiedy rozpoczęto prace remontowe sarkofagu i Grobu. Stare przekazy z XVI w. relacjonowały, że pod płytą znajduje się wnęka z czasów Konstantyna, pod nią kolejna płyta i dopiero właściwa komora grobowa. Wstępne informacje przekazane przez naukowców prowadzących prace renowacyjne potwierdzają, że przykryte marmurową płytą części grobu przetrwały do czasów współczesnych, a układ wnętrza jest zgodny ze wspomnianymi przekazami. 26 października 2016 roku naukowcy podnieśli płytę i dokonali wstępnej inspekcji komory, podczas której odnaleźli znaczną ilość materiału wypełniającego wnętrze. Film z odsłonięcia płyty Grobu można obejrzeć tutaj

Podczas trwających 60 godzin prac odsłonili kolejną marmurową płytę, na której powierzchni wyryty był znak krzyża. 28 października odsłonięto wnętrze samej niszy grobowej, w opinii naukowców – w stanie nienaruszonym. Fredrik Hiebert, archeolog National Geographic wskazuje, że odkrycie potwierdza tezę, iż przez wieki lokalizacja Grobu nie uległa przesunięciu. Naukowcy potwierdzili także istnienie wewnątrz Grobu pierwotnych ścian wapiennej jaskini.

Otwarciu Grobu towarzyszyły niezwykłe zjawiska. W pierwszej kolejności wymieniano „słodką woń”, która emanowała z wnętrza, na podobieństwo zapachu relikwii niektórych świętych. Po drugie, część aparatury pomiarowej wykorzystywanej przez naukowców rozregulowała się na skutek zakłóceń elektromagnetycznych. Kiedy umieszczano urządzenia pionowo na płycie, na której spoczywało ciało Chrystusa, przestawały one działać lub działały niepoprawnie. Sprawa okazuje się jeszcze bardziej niezwykła, jeżeli uwzględnimy potwierdzone przez dziennikarzy zaskoczenie naukowców w momencie odsłaniania płyty. Okazuje się bowiem, że Grób znajduje się na znacznie niższej głębokości niż szacowano. Błędy pomiarowe w wykonanych wcześniej badaniach wynikają właśnie z zakłóceń elektromagnetycznych.

Grób przykryto już nową marmurową płytą. Po raz pierwszy jednak wykonano w niej specjalny otwór zabezpieczony wzmocnioną szybą, przez który zobaczyć można prawdziwy oryginalny kamień Grobu znajdujący się we wnętrzu marmurowego sarkofagu.

Prace mają zakończyć się do Paschy 2017 roku i będą sfinansowane przez trzy wspomniane Kościoły, a także z funduszy przydzielonych przez rząd Grecji i pochodzących od prywatnych dobroczyńców. Profesor Antoni Moropulu stwierdza „To cudowna praca, ale i wielka odpowiedzialność. Nie mamy prawa na pomyłkę. Mam nadzieję że Bóg jest po naszej stronie”.


Na podstawie: pravoslavie.ru, aleteia.org, idziemy.pl, nationalgeographic.com, sepulchre.custodia.org