świat: Poświęcenie kamienia węgielnego pod pierwszą cerkiew w Botswanie

Poświęcenie kamienia węgielnego pod pierwszą cerkiew w Botswanie

Dominika Kovačević, 26 listopada 2016

Piętnastego października br. roku, w którym to Botswana obchodzi 50-lecie niepodległości, poświęcono i położono kamień węgielny pod pierwszą cerkiew w tym kraju. Rozpoczęcie budowy świątyni jest zasługą lokalnej serbskiej wspólnoty, której niedawno udało się zakupić ziemię w Pakalanami – znaczącej dzielnicy w stolicy Botswany, Gaborone. Inicjatywie pobłogosławili patriarcha Aleksandrii i całej Afryki Teodor II oraz patriarcha serbski Ireneusz.

Uroczystości przewodniczył arcybiskup Johannesburga Damascen wraz z archimandrytą Sergiuszem z tej metropolii oraz o. Isajlo z serbskiej parafii w RPA. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych oraz dyplomacji z krajów związanych z prawosławiem.

W drewnianej skrzyni złożonej obok kamienia węgielnego przyszli parafianie umieścili kamienie ze swoich rodzimych ziem – czyli z różnych stron Serbii, w tym znanych monasterów – a także z Jerozolimy, grobu św. biskupa Miry Licyjskiej Mikołaja oraz z Kilimandżaro.

Po nabożeństwie miał miejsce program artystyczny w wykonaniu dzieci z serbskiej szkoły w Botswanie oraz Stowarzyszenia Serbskiej Kultury „Afryka” z Johannesburga.

Do Afryki Serbowie zaczęli przybywać już ponad 100 lat temu; obecnie ich liczbę szacuje się na około 25 tysięcy, z czego znakomita większość mieszka w RPA, dlatego też to tam wybudowano pierwszą – i dotychczas jedyną – serbską cerkiew na tym kontynencie. W Botswanie serbska diaspora jest mała – liczy około 450 osób – aczkolwiek cechuje ją prężność i przywiązanie do wiary przodków; ci, którzy mogą sobie na to pozwolić, regularnie latają do Johannesburga do cerkwi św. Tomasza na nabożeństwa. Stąd też to Botswana stała się miejscem budowy drugiej serbskiej cerkwi w Afryce. Istotnym jest również to, że zarówno serbska parafia w Johannesburgu, jak i przyszła w Botswanie, mają służyć nie tylko Serbom czy innym imigrantom z krajów prawosławnych, lecz również prowadzić działalność misyjną wśród Afrykanów, wpisując się w tym samym w wielkie i efektywne dzieło Patriarchatu Aleksandrii i całej Afryki ewangelizacji lokalnej ludności.

Botswana jest zamieszkana przez nieco ponad dwa miliony ludzi; 70% z nich to chrześcijanie, głównie różnych odłamów protestanckich.

Na podstawie: spc.rs