świat: Tblisi uczciło pamięć 100 tysięcy gruzińskich męczenników

Tblisi uczciło pamięć 100 tysięcy gruzińskich męczenników

Dominika Kovačević, 17 listopada 2016

Rokrocznie 13 listopada, w dzień święta 100 tysięcy gruzińskich męczenników, rzesze wiernych gromadzą się na miejscu kaźni tych świętych – nad rzeką Mtkvari w Tblisi – by uczcić ich pamięć. Owi męczennicy zginęli w 1227 roku, sprzeciwiając się rozkazowi muzułmańsko-tureckiego władcy Dżalala Ad-Dina.

Mianowicie, Dżalal Ad-Din wyniósł z lokalnej katedry ikony Chrystusa i Bogurodzicy, i umieściwszy je moście nad wspomnianą rzeką, rozkazał Gruzinom przejść po nim, by tym samym podeptali święte wizerunki. Obiecano, że ci, którzy wypełnią ten nakaz, i wyrzekną się chrześcijaństwa, zostaną przy życiu; natomiast ci, którzy pozostaną przy swojej wierze, będą zabici poprzez ścięcie głowy. Co więcej, jak zaznaczają kroniki historyczne, wojska Chorezmitów (państwa Dżalala Ad-Dina) wtargnęły w nocy do chrześcijańskich domostw w Tblisi i okolicach, gwałcąc kobiety, zabijając je oraz mężczyzn, a nawet dzieci. W wyniku tych wszystkich wydarzeń aż 100 tysięcy Gruzinów przyjęło wieniec męczeństwa i dzięki wierności Chrystusowi otrzymało życie wieczne. Do dzisiaj uważa się to za najbardziej dramatyczne i krwawe wydarzenie w historii Gruzji.

Uroczystości zawsze rozpoczynają się najpierw patriarszą Liturgią w soborze Świętej Trójcy w Tblisi. Jak zaznaczył w tym roku w swoim kazaniu katolikos Gruzji Eliasz II, to szczególny dzień dla wszystkich Gruzinów, w którym modlą się do Pana o umocnienie Gruzji i pokój dla niej.
Krótki reportaż video

Następnie w procesji duchowni i wierni przeszli na most Metekhi. Tam patriarcha Eliasz poświęcił krzyż, a następnie spuścił go do tej samej rzeki, do której prawie 800 lat temu oprawcy wrzucili głowy chrześcijan stających w obronie właśnie krzyża oraz ikon.
Krótki reportaż video

Na podstawie: pravoslavie.ru