świat: Cypr: konferencja Cerkwi bizantyjskich i orientalnych

Cypr: konferencja Cerkwi bizantyjskich i orientalnych

Dominika Kovačević, 31 października 2016

W dniach 20-22 października w miejscowości Paralimni na Cyprze odbyła sie konferencja przedstawicieli Cerkwi bizantyjskich (chalcedońskich) i orientalnych (dochalcedońskich) pod przewodnictwem Zjednoczonych Towarzystw Biblijnych. Obrady miały miejsce w siedzibie metropolii Konstancji Cypryjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Ich efektem jest wspólne memorandum o współpracy pomiędzy Cerkwiami bizantyjskimi, orientalnymi i Zjednoczonych Towarzystw Biblijnych. Dotyczy ono przede wszystkim tłumaczenia, druku i dystrybucji Pisma Świętego. Jednakże jego ostateczne sformułowanie i podpisanie planuje się na 2018 rok, kiedy taka konferencja, z większą liczbą uczestników, odbędzie się w Armenii; spotkanie w mniejszym gronie planowane jest na rok 2017 w Libanie.

Cerkwie orientalne odłączyły się od Cerkwi rzymskich (tj. wschodnio-rzymskich inaczej bizantyjskich oraz zachodnio-rzymskich) w 451 roku po soborze chalcedońskim. Zaliczają się do nich Cerkwie: koptyjska, ormiańska, etiopska, erytrejska, syriacka (aramejska) i malankarska (indyjska). W minionym stuleciu Cerkwie tradycji bizantyjskiej (czyli m. in. PAKP) i orientalnych, wskutek wielu konferencji i badań, uznały się wzajemne za prawosławne, aczkolwiek do pełnego zjednoczenia jeszcze nie doszło. Tym niemniej, wprowadzane są coraz to nowe formy współpracy pomiędzy dwoma grupami prawosławnej rodziny, na poziomie lokalnym wśród świeckich wiernych bywa również jedność eucharystyczna. Konferencja cypryjska jest przykładem takiej współpracy.

Więcej o dialogu z Cerkwiami orientalnymi można przeczytać tutaj.

Na podstawie: spc.rs