cerkiew.pl

I Wieczór Wiejskich Chórów Parafialnych w Nowoberezowie

Ks. Jan Kazimiruk, 05 października 2016

1 października 2016 roku z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski w cerkwi pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie odbył się I Wieczór Wiejskich Chórów Parafialnych.

Zaprezentowało się 5 chórów z wiejskich parafii:
  • Chór Parafii Prawosławnej p/w Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie,
  • Chór Parafii Prawosławnej p/w Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach,
  • Chór Parafii Prawosławnej p/w Wniebowstąpienia Pańskiego w Orzeszkowie,
  • Chór Parafii Prawosławnej p/w Świętego Archanioła Michała w Starym Korninie,
  • Chór Parafii Prawosławnej p/w Świętego Apostoła Jakuba syna Alfeusza.
Łącznie wystąpiło 85 uczestników.

Organizatorami I Wieczoru Wiejskich Chórów Parafialnych byli: Wójt Gminy Hajnówka – Lucyna Smoktunowicz, Parafia Prawosławna w Nowoberezowie oraz Radna Gminy Hajnówka –Walentyna Biryłko.

Ideą organizatorów tego wydarzenia była chęć ukazania różnorodności i specyfiki wiejskich chórów parafialnych, integracja społeczności wiejskiej i popularyzacja muzyki cerkiewnej. Biorąc pod uwagę przygotowanie poszczególnych chórów ich zaangażowanie, przygotowany repertuar, liczbę słuchaczy wydaje się, że cel został osiągnięty. Cerkiew Wozniesieńska w sobotni wieczór wypełniła się po brzegi. Słuchaczami byli nie tylko wierni z parafii nowoberezowskiej, ale także wiele osób z okolicznych miejscowości. Wieczór swoją obecnością zaszczycili duchowni, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce, Dyrektorzy Szkół.

Poprzez media takie jak: Prawosławny Serwis Internetowy Cerkiew.pl, Telewizja Białystok, Telewizja Podlasie, Radio i telewizja JARD, Radio Białystok, Radio Racja, występujące chóry mogły zaprezentować się szerszemu gronu słuchających.

Organizatorzy Wieczoru Wiejskich Chórów Parafialnych serdecznie dziękują, wszystkim uczestnikom licząc na ich udział w kolejnych edycjach.

Niebawem ukaże się relacja video z tego wydarzenia.

foto. Tomasz Grześ