cerkiew.pl

Nowe wywiady związane z chorobą alkoholową

Stefan Dmitruk, 05 października 2016

Na blogu nieupiwajemajaczasza.wordpress.com ukazały się przetłumaczone rozmowy związane z tytułową chorobą alkoholową w ujęciu Cerkwi Prawosławnej. Rozmówcami są ks. Eugeniusz Pejkow z Prawosławnego Stowarzyszenia „Trzeźwienie” (diecezja doniecka Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej), ks. Witalis Hołoskiewicz z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Winnicy (Ukraińska Cerkiew Prawosławna) oraz anonimowy alkoholik mówiący o własnych doświadczeniach związanych z chorobą.

Bardzo ważnego wywiadu udzielił portalowi trezvenie.org ks. Eugeniusz Pejkow. Duchowny dzieli się w nim własnymi, skomplikowanymi, doświadczeniami w organizacji pomocy osobom uzależnionym od alkoholu. Z rozmowy wynika złożoność problemu w praktyce Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. Kapłan zwraca uwagę w wywiadzie na skomplikowany proces rehabilitacyjny osób uzależnionych i współuzależnionych. Ks. Pejkow podkreśla w nim, że oprócz duchownego w rehabilitację alkoholika musi być włączony lekarz, terapeuta, pracownik socjalny, zaś jedyną i skuteczną formą pomocy jest holistyczne, często zawiłe i trudne, podejście do problemu.

O modlitewnej praktyce w życiu parafii, znaczeniu modlitwy za alkoholika i niebezpieczeństwie „ludycznych form terapii” popularnych wśród wiernych w Ukrainie mówi w rozmowie z Maryną Bohdanową ks. Witalis Hołosowicz.

Swój upadek, czyli tzw. „dno alkoholowe”, uczucia i przeżycia jakie temu towarzyszyły oraz drogę do wyjścia z uzależnienia w rozmowie z portalem pravoslavie.ru porusza anonimowy alkoholik o imieniu Włodzimierz.

Wywiady można przeczytać klikając poniżej:
ks. Eugeniusz Pejkow: Alkoholik to człowiek z postępującą chorobą 
ks. Witalis Hołosowicz: Pomoc urojona i rzeczywista 
Spowiedź byłego alkoholika