polska: Ukazało się „Bieżeństwo 1915. Zapomniana historia”

Ukazało się „Bieżeństwo 1915. Zapomniana historia”

Stefan Dmitruk, 25 września 2016

21 września br. wydawnictwo „Czarne” wydało opracowanie Anety Prymaki-Oniszk „Bieżeństwo 1915. Zapomniana historia”.

Osią tematyczną reportażu historycznego są przyczyny, przebieg i skutki ewakuacji ludności cywilnej, głównie prawosławnej, z terenów Królestwa Polskiego oraz zachodnich guberni Rosji – bieżeństwa – która miała miejsce latem 1915 r. - tuż przed przejściem frontu na wspomnianych ziemiach.

Autorka o swojej nowej książce stwierdziła: To opowieść o ludziach, którzy do 1915 roku nie wyjeżdżali poza własną wieś. Teraz los rzuca ich na drugi koniec świata. Tracą wszystko, co znali i kochali. („Telexpress”, 21.09.2016). Bartosz Chmielewski w „Przeglądzie Bałtyckim” podsumował książkę o bieżenstwie następująco: Historie zawarte w reportażu Anety Prymaki-Oniszk to nie tylko głód, bieda i opis irracjonalnej ucieczki na Wschód. W znacznym stopniu to historia ludzi, którzy bezpowrotnie stracili swoją wyidealizowaną ojczyznę.

Aneta Prymaka-Oniszk obecnie mieszka w Warszawie. Urodziła się w Knyszewiczach (województwo podlaskie). Jest absolwentką Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku, z zawodu dziennikarka. Autorka publikowała w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Polityce”, „National Georgraphic”, miesięczniku „Karta”. Była rzecznikiem prasowym Centrum Nauki Kopernik. W związku z 100. rocznicą bieżeństwa Aneta Prymaka-Oniszk zaangażowała się i stara się przywrócić pamięć historyczną o tym wydarzeniu w świadomości mieszkańców Polski. Efektem jej działań było m. in. stworzenie, portalu: biezenstwo.pl, liczne teksty publicystyczne, prelekcje, wykłady, wywiady, organizacja konkursu „Jestem bo wrócili”, a także penetracja rosyjskich bibliotek i archiwów m. in. w Tomsku.

Fragment książki oraz możliwość zakupu na stronie wydawnictwa.


Warto zapoznać się:

B. Chmielewski, „Bo wsie jechali” – recenzja reportażu „Bieżeństwo 1915” Anety Prymaki-Oniszk, „Przegląd Bałtycki”,

Wykład Anety Prymaki-Oniszk dotyczący bieżeństwa,

Aneta Prymaka-Oniszk, Nieznana historia uchodźców w 1915 r., „Rzeczpospolita”, 15.09.2016 r.

Tło popularno-naukowe bieżeństwa


fot. za: www.biezenstwo.pl