polska: Zaleszańska Ikona Matki Bożej

Zaleszańska Ikona Matki Bożej

s. Elżbieta (Niczyporuk), 11 lipca 2016

W 2007 roku we wsi Zaleszany powstał Żeński Dom Zakonny pw. św. Katarzyny. W tutejszej cerkwi znajduje się otoczona szczególnym kultem, napisana w 2013 roku Zaleszańska Ikona Matki Bożej. 31 lipca br. po raz pierwszy będzie uroczyście obchodzone święto tej ikony.

W 2013 roku pewnej osobie ukazała się sama Matka Boża w trakcie Boskiej Liturgii odprawianej w Żeńskim Domu Zakonnym pw. św. Katarzyny w Zaleszanach. Człowiek ten miał poważny problem zdrowotny. Przyjechał do monasteru, żeby modlić się w tej właśnie intencji. Podczas kanonu eucharystycznego ujrzał na tle jednej z ikon Matki Bożej znajdującej się w tymczasowej cerkwi samą Bogarodzicę w otoczeniu siedmiu aniołów. Na dole ikony z jednej strony był płonący dom, a z drugiej trójka małych

dzieci również w ogniu. Po powrocie do domu człowiek ten zauważył, że choroba ustąpiła. Następnie we śnie słyszał kilkukrotnie miły głos kobiety nakazujący napisanie takiej ikony. Podyktowany też mu został troparion: Radujsia, Błahodatnaja Bohorodice Diewo, wieś Zaleszany ot unicztożenija wrażyja sochraniła jesi, i nas nynie prosiaszczych Twojeja pomoszczy i zastuplenija, ot diawolskich kozniej zaszczyti, moliaszczy Syna Twojeho i Boha naszego, pomiłowati duszy nasza.

W swej treści ikona nawiązuje bezpośrednio do tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce w Zaleszanach w 1946 roku, kiedy to żołnierze dowodzeni przez Romualda Rajsa ps. "Bury", podpalili wieś i dokonali bestialskiego mordu na jej mieszkańcach za to, że byli prawosławni i przynależeli do białoruskiej mniejszości narodowej. Zginęło wówczas 16 osób, w tym pięcioro dzieci. W planach „Burego” mieli umrzeć wszyscy.

Przenajświętsza Bogarodzica jeszcze raz ukazuje, że jest naszą największą orędowniczką już od dwóch tysięcy lat i swoją opieką otacza wszystkich, niezależnie od tego w jakim końcu świata by się nie znajdowali.