świat: Patriarchat Antiocheński nie uznał soboru na Krecie za „panprawosławny”

Patriarchat Antiocheński nie uznał soboru na Krecie za „panprawosławny”

Dominika Kovačević, 02 lipca 2016

Święty Synod Cerkwi antiocheńskiej, zgromadzony w libańskim monasterze Balamand z okazji święta apostołów Piotra i Pawła, w jego przededniu, 27 czerwca wydał specjalne oświadczenie dotyczące Panprawosławnego Soboru na Krecie, który odbył się w dniach 19-26 czerwca br.

Oświadczenie, opublikowane 1 lipca w językach arabskim, angielskim i greckim, składa się z dwóch części.

W pierwszej, w ośmiu punktach hierarchowie piszą o zarzutach wobec soboru. Są to m. in. nieuczestnictwo wszystkich Cerkwi lokalnych (patriarchatów Antiochii, Gruzji, Bułgarii i Rosji) oraz wątpliwości i nieuwzględnienie złożonych wniosków większej liczby z nich (m. in. Cerkwi serbskiej); fakt, iż nie wszystkie Cerkwi podpisały przedsoborowe dokumenty; na soborze nie poruszono tematów, które wcześniej były planowane n Sobór Panprawosławny, a które zdaniem Antiochii są najbardziej istotne (kalendarz, dyptychy, autokefalia i zasady jej ogłaszania).

Druga część oświadczenia składa się z sześciu punktów. Antiochia uznała zgromadzenie na Krecie za przygotowujące do Soboru Panprawosławnego; każde panprawosławne zgromadzenie może być takowym tylko wtedy, gdy uczestniczą w nim przedstawiciele wszystkich Cerkwi lokalnych – stąd też sobór na Krecie nie może być nazwany „Wielkim i Świętym”; decyzje kreteńskiego soboru nie są wiążące; powołano komisję w Cerkwi antiocheńskiej do dokładnego zbadania kwestii związanych z odbytym soborem; stosowny list ma być wysłany do wszystkich Cerkwi lokalnych; wezwano wiernych do towarzyszenia ojcom Świętego Synodu Antiochii w modlitwie za zachowanie i pełne ukazanie jedności prawosławnego chrześcijańskiego świadectwa w dzisiejszym świecie.

Z pełnym tekstem oświadczenia w trzech wersjach językowych można zapoznać się w tym miejscu.