cerkiew.pl

XLI Majowa

Michał Mirończuk, 25 maja 2020

Tegoroczne spotkanie paschalne Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce, ze względu na stan pandemii odbyło się w trybie online. Program ograniczono również jedynie do soboty 23 maja. 

Uroczystej Boskiej Liturgii w sobotni poranek, przy znikomym uczestnictwie młodzieży, przewodniczył Jego Eminencja metropolita Sawa w obecności arcybiskupa Grzegorza i biskupa Warsonofiusza. Młodzież miała szansę wziąć udział w transmisji na żywo, którą przeprowadził zespół cerkiew.pl:
 

Bezpośrednio po Liturgii, przy cudownym źródle u podnóża Góry Grabarki miało miejsce poświęcenie wody, a następnie poświęcenie i ustawienie pamiątkowego krzyża na szczycie góry.

Uroczystemu otwarciu pielgrzymki towarzyszyło wręczenie orderów św. równej apostołom Marii Magdaleny, przyznanych z okazji przypadającego na ten rok 40-lecia Bractwa. Ordery II stopnia otrzymali opiekunowie Bractwa: ks. Paweł Sterlingow i ks. Marek Jurczuk, a ordery III stopnia otrzymali jego działacze: Jakub Oniszczuk oraz Paweł Matowicki.

W ramach adaptacji tradycyjnych punktów programu "Majowej" do obecnych warunków, po południu przeprowadzono kilka grup dyskusyjnych w formie transmisji na żywo:

ks. Igor Habura: "Po co nam Biblia?"

Witali Michalczuk: "Pierwszy polski metropolita - Dionizy Waledyński - Hierarcha naszych dzisiejszych problemów (w 60-tą rocznicę śmierci)"

ks. Remigiusz Sosnowy: "Nauczanie o małżeństwie starca Emiliana z Simonopetry"

ks. Paweł Cecha: "Jak wytłumaczyć nieprawosławnym kolegom i koleżankom czym jest Prawosławie?"

Łukasz Hajduczenia: "Sztuka w Cerkwi"

Przeprowadzono również transmisję całonocnego czuwania, któremu przewodniczył biskup siemiatycki Warsonofiusz:
 

Ostatnim punktem tegorocznej Pielgrzymki Paschalnej było "100 pytań do ...". Ten chyba najbardziej charakterystyczny element "Majowych" odbył się w nieco zmienionej formie, nie tylko ze względu na jego realizację online - w tym roku pytania nie były kierowane do kolegium, a do jednej osoby. Trudu odpowiedzi na ogrom pytań zbieranych przez Bractwo przez cały tydzień podjął się arcybiskup białostocki i gdański Jakub:
 
 
 
Fotografie: Aleksander Wasyluk