polska: Poświęcenie cerkwi w Młodowicach

Poświęcenie cerkwi w Młodowicach

Jarosław Grycz, 27 maja 2016

W dzień niebiańskiego wspomnienia św. św. Cyryla i Metodego Biskup Gorlicki Paisjusz dokonał poświęcenia cerkwi Poczęcia Przenajświętszej Bogurodzicy przez św. Annę we wsi Młodowice należącej do dekanatu Przemyskiego Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej.

Na uroczystość przybyło duchowieństwo całej Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej oraz duchowni z Diecezji Warszawsko-Bielskiej i Lubelsko-Chełmskiej. Przed rozpoczęciem konsekracji Prestoła i Świątyni władyka Paisjusz zwrócił się do wiernych ze słowem, w którym objaśnił porządek „Czyna oswiaszczenija chrama” i wezwał wszystkich do wspólnej usilnej modlitwy. Czyn poświęcenia, jak i Św. Liturgię upiększył swym śpiewem Chór Diecezjalnego Ośrodka Kultury w Gorlicach „Kliros” pd. lektora Jarosława Grycza – piękny śpiew, głębia wznoszonych modlitw, nastrój duchowego wyciszenia – to wszystko dało nam możliwość przeżycia tej uroczystości w szczególny sposób, wszyscy mogliśmy powiedzieć, iż w tym czasie czuliśmy się jak w niebie… Pierwsza Boska Liturgia w nowo poświęconej cerkwi – słowa pouczenia ks. Dariusza Bojczyka wzywającego do żywego uczestnictwa w Liturgii a na zakończenie ciepłe słowa naszego władyki skierowane do wiernych, duchowieństwa i gości. Biskup Paisjusz przybliżył nam postaci patronów narodów słowiańskich św. św. Cyryla i Metodego – nauczycieli naszych, podkreślił rolę języka cerkiewnosłowiańskiego w naszej cerkwi oraz pozdrowił członków kół Bractwa Św. Św. Cyryla i Metodego z Sanoka, Przemyśla i Rzeszowa, życząc im Bożego błogosławieństwa w ich służbie na rzecz Cerkwi prawosławnej. Następnie Arcypasterz podziękował Proboszczowi ks. mitratowi Wiaczesławowi Janielowi za jego służbę Cerkwi na tej malutkiej, liczącej zaledwie 30 wiernych parafii i za „wielkie dzieło”, którego dokonuje remontując świątynie parafialne, czego dowodem jest dzisiejsza uroczystość. Władyka w znak wdzięczności przekazał o. Wiaczesławowi Iwierską Ikonę MB. Obecni byli także Wójt Gminy, Konserwator Zabytków z Rzeszowa i inni zacni goście. Po uroczystości proboszcz zaprosił wiernych i duchowieństwo na wspólny obiad do Kłokowic.

W drodze powrotnej władyka Paisjusz odwiedził Posadę Rybotycką, gdzie znajduje się XVI wieczna popadająca w ruinę prawosławna cerkiew obronna św. Onufrego – niestety przekazana na własność kościoła unickiego oraz zapomnianą dziś miejscowość Kopysno (wraz ze zrujnowaną cerkwią), z której pochodził prawosławny władyka przemyski Michał Kopystyński (1591-1610) – czołowy przeciwnik przyjęcia unii brzeskiej.

Fot.: Ihumen Maksym
Za: www.orthodox.pl