WIADOMOSCI.CERKIEW.PLDrugie nabożeństwo pasyjne w Warszawie

Drugie nabożeństwo pasyjne w Warszawie

orthodox.pl, 17 marca 2020

W niedzielny wieczór 15 marca, w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie odprawiono wielkopostne nabożeństwo pasyjne, któremu przewodniczył Jego Ekscelencja arcybiskup bielski Grzegorz w asyście warszawskiego duchowieństwa. Podczas nabożeństwa w ołtarzu modlili się: Jego Eminencja metropolita Sawa oraz arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy.

Po wysłuchaniu fragmentu św. Ewangelii wg ewangelisty Marka, homilię wygłosił arcybiskup Grzegorz. Kaznodzieja zwrócił uwagę na charakterystyczne słowa z ewangelicznego czytania: „dokonało się” oraz „zawołał Jezus głosem donośnym”. „Głos Boga zawsze jest głosem stwórczym i zbawiennym, przenikającym stworzenie na wskroś. Głos umierającego na krzyżu Zbawiciela wzniósł się do nieba, gdzie słońce skryło swój blask, a ludzkość w tym czasie szydziła ze swego Stwórcy i przybijała Go do krzyża”. Hierarcha stawiał pytanie: za jakie uczynki, za które dobro został skazany na śmierć Chrystus? Za miłość do człowieka, za uzdrawianie chorych, wskrzeszanie zmarłych? Za jakie przestępstwo? Jedynym powodem była ludzka zawiść. Jego Ekscelencja stwierdził, że ludzkość nie zrozumiała tajemnicy krzyża co doskonale widać to na przestrzeni wieków, ale również dzisiaj, kiedy krzyż usuwany jest z przestrzeni publicznej i wyśmiewany. „Ludzkość powinna ubogacać się miłością, łagodnością i pokorą do czego wzywał Zbawiciel. Pójść za przykładem Chrystusa oznacza wstąpić na krzyż. Niestety współczesny człowiek nie chce nieść krzyża, co wiąże się z bólem, cierpieniem oraz męką”.

W dalszej części homilii arcybiskup zwrócił uwagę zebranych na to, że na stawiane Chrystusowi pytania niekiedy odpowiadał milczeniem, które bywało bardziej wymowne aniżeli Jego słowa. „Jeżeli kroczymy drogą postu i modlitwy powinniśmy zrozumieć czym jest prawdziwe milczenie, które zawiera się nie tylko w zamknięciu ust, lecz ukierunkowaniu wszystkich sił i zmysłów na Zbawicielu. W tym celu nieodzowną będzie najprostsza z wszystkich modlitw, modlitwa Jezusowa. Dzięki niej zrozumiemy czym właściwie jest post, który wówczas stanie się świetlistym, radosnym trudem”.

Kończąc homilię, arcybiskup Grzegorz zaznaczył, iż długiem który nakłada na nas Wielki Post w obecnej sytuacji ogólnoświatowej, a także w związku z pandemią w naszej ojczyźnie, jest okazanie współczucia wszystkim cierpiącym z jej powodu. Hierarcha zachęcał do wzmożonego wielkopostnego wysiłku i modlitwy nie tylko za siebie ale przede wszystkim za drugiego, cierpiącego człowieka. Bez współczucia i miłosierdzia post stanie się formalnym i nieznaczącym wysiłkiem, zakończył Jego Ekscelencja.

Następne wielkopostne nabożeństwo pasyjne w Warszawie odprawione zostanie w IV niedzielę Wielkiego Postu tj. 29 marca.

tekst ks. Łukasz Koleda
zdjęcia: diakon Igor Kutovyi