polska: Pielgrzymi z Białegostoku w Wojnowie

Pielgrzymi z Białegostoku w Wojnowie

Sławomir Nazaruk, 11 marca 2020

W dniu 8 marca, pierwszą niedzielę Wielkiego Postu - Niedzielę Prawosławia, Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów zorganizowało pielgrzymkę do Monasteru Zaśnięcia NMP - Uspienija Preswiatoj Bohorodicy - w Wojnowie.

W pielgrzymce wzięło udział 30 osób z Białegostoku i okolic oraz Sokółki, Dąbrowy Białostockiej i Narwi. Celem wyjazdu było przede wszystkim uczestnictwo w niedzielnej Świętej Liturgii i specjalnym molebnie z okazji Niedzieli Prawosławia, a tym samym wsparcie monasteru w różnych wymiarach. Pielgrzymi uczestniczyli także w sprawowanej przed Liturgią św. Bazylego Wielkiego utrenii - jutrzni.

Nabożeństwa odprawiane były nie w głównej monasterskiej świątyni pw. Uspienija Preswiatoj Bohorodicy, lecz w cerkwi trapieznoj - refektarzu, co było też dodatkowym przeżyciem dla pielgrzymów.

W kazaniu - propowiedzi ojciec ihumen German przedstawił krótki rys historyczny i znaczenie Niedzieli Prawosławia - Triumfu Ortodoksji dla naszej wiary. Następnie został odprawiony wspomniany molebien. Główna modlitwa zawierała między innymi dziękczynienie Bogu za łaskę okazywaną Jego Cerkwi oraz wezwania za stan duchowny i wszystkich wiernych. Zgodnie z regułą molebnam nie zabrakło również modlitewnych wezwań: "Wiecznaja pamiat' " i "Mnohaja lieta" prawosławnym patriarchom i wszystkim wiernym, którzy na przestrzeni historii od czasów Chrystusa bronili czystości Prawosławia i zachowali niezachwianą wiarę oraz czynią to współcześnie!

Podczas nabożeństw śpiewały siostry monasteru. Zaśpiewały znaną też i wymowną serbską cerkiewną pieśń "Nasza wiara prawosławna", napisaną przez św. Mikołaja Serbskiego (Wielimirowicza).

Po nabożeństwie miał miejsce wspólny obiadm przygotowany przez Siostry. W słowie, przełożona monasteru ihumenia Agnija zwróciła uwagę na aktualną sytuację Prawosławia oraz podkreśliła zagrożenia, jakie niesie współczesny świat.

W końcowej części pobytu w monasterze w Wojnowie pielgrzymi obejrzeli główną świątynie monasteru - cerkiew Uspienską. Warto zwrócić uwagę, iż niedaleko cerkwi znajduje się grób ojca Aleksandra Awajewa. Był on carskim oficerem, a następnie mnichem w słynnym monasterze, Optyńskiej Pustelni. Po I wojnie światowej został kapłanem i od 1921 roku przebywał w Wojnowie. Zorganizował tutaj parafię, a następnie żeńską wspólnotę monastyczną. Wybudował też istniejącą cerkiew Zaśnięcia N.M.P. Prowadził bardzo skromny, ascetyczny tryb życia. Zmarł w 1956 roku.

Pielgrzymka dobiegała końca. Po podziękowaniach i pożegnaniu pielgrzymi udali się w drogę powrotną. Minęła ona bardzo szybko, wręcz niezauważalnie, być może dzięki czytanym akafistom i pieśniom z bogogłasnika. Wczesnym wieczorem pielgrzymi szczęśliwie dotarli do Białegostoku.

Monaster w Wojnowie - podobnie jak inne monastery - jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą zaczerpnąć monasterskiej modlitewnej atmosfery. Warto o tym pamiętać!