polska: Supraskie Środy: Wielkopostne misterium skruchy

Supraskie Środy: Wielkopostne misterium skruchy

Sławomir Kiryluk, 11 marca 2020

Pod hasłem „Wielkopostne misterium skruchy” rozpoczął się w Supraskim Monasterze kolejny cykl spotkań „Supraskie Środy”. Dwa pierwsze wykłady o skrusze (pokajaniju) poprzedziły to, co w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu realizowane jest już w praktyce – budzenie duszy głębokimi słowami Wielkiego Kanonu św. Andrzeja z Krety.

Pierwszy wykład pt. „Skrucha początkiem drogi duchowej” należał do archimandryty Hioba. Duchowny otwierał słuchaczom oczy nawet na te momenty ich życia, w których człowiek swoim z pozoru niewinnym postępowaniem zawodzi Boga. Radził, jak post napełniać modlitwą, pokajanijem i pokorą.

Drugi wykład „Skrucha w Kanonie św. Andrzeja z Krety” wygłosił biskup supraski Andrzej. Władyka na przykładzie wybranych troparionów omówił kluczowe zagadnienia ze Starego i Nowego Testamentu w Kanonie św. Andrzeja. Zaznaczył, że skrucha nie ma nic wspólnego z brakiem nadziei, a przeciwnie – wiąże się z wiarą i nieustanną nadzieją na wybaczenie.

Spotkania odbywają się tradycyjnie po środowych akatystach przed Supraską Ikoną Bogurodzicy (początek nabożeństwa o godz. 17.00). Uczestnictwo w kolejnych spotkaniach powinno być pomocne w głębszym zastanowieniu się nad stanem swojej duszy, lepszym przygotowaniu się do misterium spowiedzi i duchowej drogi do Paschy Chrystusowej. Swoją wiedzą i doświadczeniem w ramach wielkopostnych Supraskich Śród podzielą się ze słuchaczami jeszcze trzej prelegenci:

11 marca – Ihumen Mateusz – „Skrucha a grzech. Klasyfikacja grzechów”
18 marca – Jan Grigoruk – „Skrucha w ikonografii świętych”
25 kwietnia – Hieromnich Pantelejmon – „Skrucha i radość nawrócenia”

Zdjęcia: Sławomir Kiryluk, Tomasz Wasiluk