polska: Naukowo o historii soboru w Turkowicach

Naukowo o historii soboru w Turkowicach

Stefan Dmitruk, 09 marca 2020

W Lublinie ukazał się 74. volumen „Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio F. Historia” z tekstem naukowym pt. Prawosławny sobór żeńskiego monasteru w Turkowicach, autorstwa Stefana Dmitruka. W 2019 r. minęło 90. lat od rozbiórki świątyni turkowickiej w ramach II fali burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i południowym Podlasiu.

W artykule omówiono genezę powstania i budowę cerkwi w 1906 r. oraz jej rozbiórkę w 1929 r. Porównano politykę wyznaniową władz rosyjskich i polskich wobec ludności prawosławnej rejonie Turkowic na przełomie XIX i XX wieku, Wielkiej Wojny (1914 – 1918 r.) i lat 1918 – 1929.

Podstawą do naukowej analizy były materiały źródłowe z Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie, Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie, Chełmskiego Bractwa Prawosławnego, Chełmskiego Konsystorza Prawosławnego, Chełmsko-Warszawskiego Duchownego Konsystorza Prawosławnego, Chełmskiego Greckokatolickiego Konsystorza, przechowywane w archiwach w Lublinie i Lwowie. Autor wykorzystał prasę polskojęzyczną i rosyjskojęzyczną oraz literaturę przedmiotu.

Tekst wpisuje się w badania związane z losami prawosławia, głównie z nierozpoznanym dostatecznie w polskiej nauce wątkiem życia monastycznego w Turkowicach na początku XX stulecia.

Doktor Stefan Dmitruk jest niezależnym naukowcem, obecnie pracuje w jednej z białostockich szkół podstawowych. Jego badania koncentrują się na problemach uchodźstwa ludności cywilnej w głąb Rosji podczas I wojny światowej, kwestii wyznaniowych, narodowościowych oraz społeczności rosyjskiej Królestwa Polskiego i zachodnich guberni przełomu XIX i XX wieku. Opublikował ponad 50 tekstów naukowych w Polsce, Rosji i Ukrainie.

Tekst do pobrania TUTAJ.

Strona czasopisma „Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio F. Historia”
https://journals.umcs.pl/f

--------
Stefan Dmitruk, Prawosławny sobór żeńskiego monasteru w Turkowicach w latach 1906 – 1929, „Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio F. Historia”, vol. 74, Lublin 2019 (wydano w 2020 roku), s. 209 – 229.